more_horiz
Wiadomości

"Pozwoli na szybsze odbicie gospodarcze". Rzecznik rządu o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 00:23
- Trzeba wprowadzić program gospodarczy, program społeczny, który pozwoli na dużo szybsze odbicie gospodarcze w porównaniu od innych krajów unijnych - mówił w niedzielę w Kołczygłowach w Pomorskiem rzecznik rządu Piotr Müller, przedstawiając mieszkańcom założenia Polskiego Ładu. - Rzeczywistość w ostatnim roku na świecie zmieniła się diametralnie - przyznał, oceniając skutki pandemii COVID-19, która w jego ocenie spowodowała, że pewne schematy, dogmaty, przyzwyczajenia odeszły do lamusa.
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Twitter/@PremierRP

Piotr Müller podkreślił, że wiele krajów na świecie jest w kryzysie gospodarczym. Polska też go przechodzi "z pewnymi perturbacjami". Przyznał, że są branże, które głęboko odczuły skutki pandemii, jednak generalnie Polska ma najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. Podał, że według statystyk unijnych, bezrobocie w kraju sięga nieco ponad 3 proc., podczas gdy w Hiszpanii jest ono na poziomie 15 proc. Ponadto Polska ma zadłużenie państwa na poziomie nieprzekraczającym 60 proc. PKB, a dla porównania zadłużenie Francji sięga 100 proc. PKB.

z fejsa 206953184_339557864201944_5184273568082405758_n 1200.jpg
"Ważne, żeby ten program wykuwał się w rozmowie z Polakami". Premier o Polskim Ładzie

W ocenie rzecznika rządu, do takiego wyniku Polski na tle innych krajów w dużej mierze przyczyniła się prowadzona od początku objęcia władzy przez PiS "rozsądna polityka finansów publicznych". - Mogliśmy ok. 200 mld zł przeznaczyć w ostatnim roku na pomoc polskim przedsiębiorcom - zaznaczył.

Czytaj także: 

Podkreślił przy tym, że w czasie rządów PiS "dokonano kilku ważnych ruchów programowych". Wspomniał o zmianie struktury finansów publicznych, zwracając szczególną uwagę na uszczelnienie systemu VAT-owskiego, dzięki czemu uzyskano środki m.in. na Program 500 Plus, Wyprawka 300 Plus, Fundusz Rozwoju Dróg Lokalnych. - To udało się spiąć w rozsądną politykę finansów publicznych. Gdyby nie Covid-19, to sytuacja byłaby bardzo dobra - powiedział Piotr Müller i ocenił, że skutki pandemii Polska przechodzi "w sposób dużo lepszy niż inne kraje Unii Europejskiej".

"Pozwoli na szybsze odbicie gospodarcze"

Zaznaczył, że Polski Ład ma przyspieszyć odbicie w gospodarce. - Trzeba wprowadzić program gospodarczy, program społeczny, który pozwoli na dużo szybsze odbicie gospodarcze w porównaniu do innych krajów unijnych - mówił rzecznik rządu, przybliżając główne założenia projektów składających się na Polski Ład.

Wspomniał o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnieniu emerytur do 2,5 tys. zł z podatku. Mówił o gwarancji państwa na wkład własny dla młodych małżeństw, które chcą wziąć kredyt na mieszkanie. Dodał, że jeśli zdecydują się oni na powiększenie rodziny o drugie i kolejne dziecko, to państwo sfinansuje część tego kredytu. Powiedział także o dodatkowych 500 zł na cele wychowawcze dla rodziców na dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Wspomniał o uproszczonej procedurze budowy domów o pow. do 70 m2.


mbl

Zobacz także

Zobacz także