Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe

2021-06-28, 10:11

Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe
Prof. Ryszard Legutko. Foto: facebook.com/profLegutko

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko powiedział, że oburzenie strony izraelskiej nowymi przepisami dotyczącymi restytucji mienia w Polsce ma podłoże głównie finansowe. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o przejęcie majątku obywateli Polski pochodzenia żydowskiego, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Profesor Ryszard Legutko, który był gościem TVP Info, podkreślił, że chodzi również o podsycanie nastrojów i fobii antypolskich, które są silne w części środowisk żydowskich. - O ile niechęć do Niemiec i do Niemców jakoś została przygaszona, a w każdym razie nie ujawnia się tak mocno, o tyle niechęć do Polaków jest niezwykle silna - mówił profesor Ryszard Legutko.

Powiązany Artykuł

pixabay flaga izraela free izrael 1200.jpg
Pereira: dla władz Izraela problemem jest, że historia Holokaustu jest elementem naszej wspólnej historii

Europoseł PiS dodał, że dziwi go ta niechęć, gdyż nasz kraj jest jednym z nielicznych państw unijnych, które stoją po stronie Izraela. - Zwłaszcza prawa strona polska jest proizraelska, ale jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że te emocje antypolskie są silniejsze nawet niż utrzymanie dobrych stosunków z sojusznikiem Izraela w Europie - mówił profesor Ryszard Legutko.

Posłuchaj

Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Chargé d'affaires ambasady Izraela w Warszawie Tal Ben-Ari Yaalon przybyła rano do gmachu MSZ na wezwanie polskiego resortu dyplomacji. Spotkanie miało związek z uchwaloną przez Sejm nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, wpływającą między innymi na kwestię restytucji mienia. Wiceminister Paweł Jabłoński powiedział po spotkaniu, że przekazał kierownik ambasady Izraela treść ustawy z uzasadnieniem i wyrok Trybunału Konstytucyjnego przetłumaczony w kluczowym fragmencie na język angielski, po to, żeby "sprawa była lepiej zrozumiana".

Czytaj także:

Wiceminister zwrócił uwagę, że politycy izraelscy, krytykując ustawę, odwołują się do kwestii Holokaustu, o którym ta ustawa nie mówi. Zgodnie z uchwalonymi w czwartek przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Władze Izraela skrytykowały zapisy, twierdząc, że uniemożliwia one zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę.

W oświadczeniu polski MSZ podkreśla, że nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania, niezależnie od posiadanego obywatelstwa lub pochodzenia powoda. Zmienione przepisy mają dotyczyć jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych, i nie będą miały wpływu na postępowania cywilne, których celem jest uzyskanie odszkodowania za odebrane bezprawnie mienie.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej