more_horiz
Wiadomości

Szef MON: w Afganistanie udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 17:53
Na lotnisku we Wrocławiu powitano żołnierzy wracających z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za służbę i zapewnił, że jest ona doceniona. 
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas powitania żołnierzy wracających z Afganistanu
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas powitania żołnierzy wracających z Afganistanu Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom ostatniej 13 zmiany PKW w Afganistanie, którzy w środę przylecieli do kraju. Tym samym cały polski personel wojskowy w Afganistanie wrócił do Polski.

misja nato afganistan polskie wojsko żołnierze powrót 663 free tt (1).jpg
Afganistan: Polacy wracają do domu

Szef MON we Wrocławiu podkreślił przemawiając do żołnierzy, że "przez te wszystkie lata godnie reprezentowali oni Polskę w ramach sojuszniczej misji w Afganistanie". - Zakończyła się misja w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba - powiedział Błaszczak.

- Była to misja stanowiąca olbrzymie wyzwanie. Po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem, przed jakim stanęło wojsko polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą - mówił Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
00:19 11167641_1.mp3 Szef MON: niestety 43 żołnierzy nie wróciło w misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich i o ich rodzinach (IAR)

Szef MON: pamiętamy o tych, którzy zginęli

- To była też próba charakteru i również z tej próby wyszliście zwycięsko. Można powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe. Można powiedzieć, że Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń, można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju - dodał minister.

Szef MON przypomniał, że udział w tej misji kosztował życie kilkadziesiąt osób. Zapewnił o otoczeniu troską przez państwo weteranów i ich najbliższych. - Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, a dwustu zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich, pamięta o ich rodzinach. Dwa lata temu została znowelizowana ustawa o weteranach znacząco poszerzająca zakres wsparcia, jakiego państwo polskie udziela weteranom i ich rodzinom - mówił Mariusz Błaszczak.

kp

Zobacz także

Zobacz także