Handel bronią i łapówkarstwo. Dwaj funkcjonariusze policji zatrzymani

2021-07-01, 08:33

Handel bronią i łapówkarstwo. Dwaj funkcjonariusze policji zatrzymani
Policjanci CBŚP wpadli na trop grupy w 2017 roku i od tego momentu dokładnie ustalali sposób jej działania oraz jej członków, a także osoby mogące posiadać nielegalną broń palną oraz materiały wybuchowe. Foto: cbsp.policja.pl

W związku ze śledztwem Prokuratury Krajowej w Łodzi zatrzymani zostali trzej mężczyźni. Są oni podejrzani o powiązania ze zorganizowaną grupą przestępczą przemycającą broń i handlującą nią. Wśród tych osób jest dwóch funkcjonariuszy policji, jeden został tymczasowo aresztowany przez sąd.

Jak przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, działania biura śledczego prowadzone były pod nadzorem Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK.

Była to kolejna realizacja w śledztwie dotyczącym gangu przemycającego broń z Europy Zachodniej oraz Czech do Polski. Ich źródłem zaopatrzenia miały być także osoby trudniące się wyszukiwaniem broni i amunicji z okresu II wojny światowej. Sprzedawali ją m.in. innym grupom przestępczym, kłusownikom, a także osobom kolekcjonującym militaria. W ostatnim czasie CBŚP i łódzki wydział Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymały trzy osoby, w tym dwóch policjantów.

Czytaj także:

Zarzuty dla dwóch policjantów

Powiązany Artykuł

1200_CBŚP.png
Wymuszenia, rozboje, handel narkotykami. CBŚP rozbiło gang śląskich pseudokibiców

Funkcjonariusze usłyszeli zarzuty "przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych", a jeden z nich - który został następnie aresztowany przez sąd - zarzut handlu bronią palną i amunicją. Trzecia zatrzymana osoba miała bez zezwolenia wytwarzać i posiadać broń, a także wytwarzać marihuanę. Ten podejrzany również został aresztowany.

Prokuratura Krajowa nie informuje, w jakich jednostkach służą podejrzani policjanci. Jak podało Centralne Biuro Śledcze Policji, funkcjonariusze wpadli na trop grupy już w 2017 roku i od tamtej pory gromadzą materiał dowodowy. Efektem śledztwa jest zatrzymanie w sumie 63 podejrzanych, przejęcie 110 egzemplarzy broni palnej w postaci karabinów, pistoletów oraz rewolwerów różnego rodzaju i kalibru,, ok. 25 tys. sztuk amunicji, zabezpieczono również blisko 4 kg gotowych materiałów pirotechnicznych w postaci trotylu i heksogenu, zapalniki oraz dwa ręczne i przeciwpancerne pociski rakietowe.

Czytaj także:

Wśród zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych w 2019 roku jest m.in. 42-letni mieszkaniec województwa łódzkiego, który przy użyciu posiadanych materiałów wybuchowych planował wysadzenie Prokuratury Rejonowej w Opocznie oraz Sądu Rejonowego w Opocznie.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że motywem jego działania było niezadowolenie z rozstrzygnięć w sprawie, w którą był zaangażowany. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące przygotowania sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru i eksplozji materiałów wybuchowych oraz posiadania materiałów niebezpiecznych" - przekazała PK.

st

Polecane

Wróć do strony głównej