Wiosna w odwrocie, przed nami załamanie pogody. Wrócą śnieg i mróz

2024-04-16, 20:22

Wiosna w odwrocie, przed nami załamanie pogody. Wrócą śnieg i mróz
Zobacz najnowszą prognozę pogody. Foto: EvGavrilov/Shutterstock

Przez najbliższy tydzień spodziewane są burze, opady deszczu i śniegu, a także mróz - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Po rekordowo ciepłym początku kwietnia do Polski dociera chłodne, arktyczne powietrze z północnej części Europy. - Winowajcą jest niż "Renata" - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Zaznacza, że w całej centralnej Europie temperatura będzie zdecydowanie niższa niż w ubiegły weekend, w niektórych miejscach nawet o 10-12 stopni. - Na termometrach pojawią się dawno niewidziane wartości z minusem z przodu, czyli pojawi się mróz - dodaje. Wyjaśnia, że wilgotne powietrze w połączeniu z ujemną temperaturą spowoduje opady deszczu ze śniegiem lub samego śniegu.

Wiosna przyszła za szybko

Grzegorz Walijewski zaznacza, że napływ zimnego powietrza stanowi zagrożenie dla roślin. Przypomina, że wiosna w tym roku przyszła zdecydowanie szybciej, w niektórych miejscach nawet o cztery tygodnie. - Taki mróz może spowodować, że rośliny, które kwitną, mogą być osłabione. Są to potencjalne straty - wyjaśnia.

Taka pogoda utrzyma się jeszcze przez najbliższe półtora tygodnia. Pod koniec miesiąca do Polski zacznie docierać cieplejsze powietrze. Według wstępnych prognoz 29 kwietnia termometry pokażą nawet około 25 stopni w południowej Polsce.

Posłuchaj

Rzecznik IMGW: przez najbliższy tydzień deszcz, śnieg i mróz (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Gdzie jest burza? Mapa live:


IAR/mr

Polecane

Wróć do strony głównej