more_horiz
Wiadomości

Powrót żołnierzy z Afganistanu. Prezydent: reprezentowaliście nas z męstwem, budując dobrą opinię o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 12:34
- Dowództwo Operacyjne RSZ im. Bronisława Kwiatkowskiego przeprowadziło polskie wojsko i to służące w kraju, i poza granicami przez najtrudniejsze zadania. To dla mnie zaszczyt, że mogłem nadać sztandar właśnie temu dowództwu - powiedział zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Andrzej Lange
  • Na warszawskim placu Piłsudskiego trwają obchody święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz oficjalne zakończenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie
  • Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych imienia Bronisława Kwiatkowskiego otrzymało sztandar wojskowy. Został on wręczony przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 17. rocznicy utworzenia Dowództwa
  • Prezydent Andrzej Duda zauważył, że misje Dowództwa zbiegły się z pierwszymi latami Polski w NATO
  • Andrzej Duda dodał, że byli tacy żołnierze i pracownicy wojska, którzy z misji nie powrócili. To łącznie 44 wojskowych i pracowników sił zbrojnych, którzy polegli na misji w Afganistanie
  • Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent podkreślił, że polscy żołnierze w różnych miejscach na świecie mieli bardzo trudne zadania, związane z ogromną odpowiedzialnością za życie nie tylko żołnierzy wykonujących służbę w ramach kontyngentu, ale także życie i zdrowie mieszkańców danego kraju
mon 1200 pap.jpg
Szef MON: w Afganistanie udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać sojuszników

Prezydent uczestniczył w obchodach święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz oficjalnym zakończeniu misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Podczas obchodów Dowództwu Operacyjnemu RSZ im. Bronisława Kwiatkowskiego nadany został sztandar wojskowy.


Posłuchaj
00:49 afghan spec .mp3 Afgańska misja oficjalnie zakończona. W Warszawie prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości podsumowującej nasz udział w tej operacji. Spotkanie było połączone ze świętem Dowództwa Operacyjnego, które odpowiada za wysyłanie wojska na zagraniczne operacje - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

- Jest to nie tylko ważny dzień dla Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, ale także i ogromny zaszczyt dla mnie, że mogłem nadać i wręczyć ten sztandar właśnie temu dowództwu - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

"Polscy żołnierze ratowali zdrowie, ratowali życie"

Prezydent podkreślił, że Dowództwo im. Kwiatkowskiego obchodzi swoje święto, istnieje od 17 lat i przeprowadziło polskie wojsko, i to służące w kraju, jak i poza granicami, "przez wszystkie najbardziej skomplikowane i najbardziej także trudne zadania i wydarzenia, które przez te lata miały miejsce".

Prezydent ocenił, że nie było to zadanie łatwe. - Polacy w tym czasie nie tylko byli tą armią stosunkowo świeżo przyjętą do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także otrzymywali zadania w różnych miejscach na świecie - zauważył.

Czytaj także: 

Ocenił, że często były to zadania "związane z ogromną odpowiedzialnością za życie nie tylko naszych żołnierzy i pracowników wojska wykonujących służbę w ramach Kontyngentu, ale także życie i zdrowie mieszkańców krajów, w których byli, (...) oraz żołnierzy i pracowników wojsk sojuszniczych".

00:33 pad - setka 2 .mp3 Prezydent Andrzej Duda: niejednokrotnie polscy żołnierze ratowali zdrowie, życie, ryzykowali życiem (IAR)

- Niejednokrotnie polscy żołnierze ratowali zdrowie, życie, ryzykowali życiem. Niestety byli także tacy, którzy z misji już nie powrócili, polegli tam gdzieś na obcej ziemi ku rozpaczy nas wszystkich, największej swoich bliskich - powiedział. - Dziękuję za to, że państwo to udźwignęliście, chcę bardzo mocno podkreślić, udźwignęliście z powodzeniem - zaznaczył prezydent. 

Minuta ciszy w hołdzie poległym

W czasie uroczystości dowódca XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, pułkownik Paweł Pytko, wręczył prezydentowi Andrzejowi Dudzie flagę z godłem. Flaga towarzyszyła naszym żołnierzom w czasie misji w Afganistanie. - Prezydent podkreślił w wystąpieniu, że przyjął ją ze wzruszeniem. - Jest w niej wielka moc - zaznaczył.

1200_wojsko_TT.jpg
Więcej żołnierzy, wyższe uposażenia, prostsza rekrutacja. MON o polityce kadrowej w wojsku

Prezydent ocenił, że misja w Afganistanie była jedną z najtrudniejszych w dziejach Wojska Polskiego w czasach pokoju. - Misji, w której poległo 44 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a prawie tysiąc zostało rannych i poszkodowanych - podkreślił Andrzej Duda. Podczas przemówienia prezydent poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy wszystkich tych, którzy polegli w Afganistanie.

- Składam hołd wszystkim naszym poległym żołnierzom, wszystkim rannym i poszkodowanym oraz najbliższym naszych żołnierzy - mówił. - Dziękuję wszystkim oficerom, żołnierzom i pracownikom wojska, którzy wykonywali naszą misję w Afganistanie od samego początku, przez cały czas naszej obecności tam. Z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej dziękuje, żeście nas tam z męstwem i odpowiedzialnością reprezentowali, budując zarazem dobrą opinię o naszym kraju i naszych żołnierzach. Dziękuję za każdy dzień służby, który został tam zrealizowany dla Rzeczypospolitej - wskazał.

Niemal dwie dekady misji

Polscy żołnierze skończyli działania militarne w Afganistanie. W środę do Wrocławia wróciła z tego kraju ostatnia zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podczas uroczystości w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się oficjalna uroczystość kończąca misję Wojska Polskiego. Misja w Afganistanie to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli w tym kraju obecni prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON.


mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także