more_horiz
Wiadomości

Odbudowa Pałacu Saskiego. Dziś uroczyste przekazanie projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:00
Prezydent Andrzej Duda w środę, o godz. 12.30, na pl. Piłsudskiego w Warszawie przekaże na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego. To będzie wejście w nowy etap w procesie odbudowy - mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski.
3 maja 1927 r. Defilada wojskowa na Placu Saskim. W tle po lewej - Pałac Saski
3 maja 1927 r. Defilada wojskowa na Placu Saskim. W tle po lewej - Pałac SaskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przekazanie projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie odbędzie się w obecności najwyższych władz Rzeczypospolitej oraz zaproszonych przedstawicieli wszystkich sił politycznych.

plac piłsudskiego pałac saski free nac gov 1200 .jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy

W trakcie uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Realizacja deklaracji z 2018 roku

Projekt ustawy, będący prezydencką inicjatywą ustawodawczą, został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

Jego powstanie jest efektem zobowiązania, które prezydent złożył 11 listopada 2018 roku, w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że "projekt ustawy dotyczącej odbudowy jest wyrazem konsekwencji pana prezydenta i stanie się punktem zwrotnym w historii Pałacu Saskiego". - Za sprawą tego projektu przechodzimy od dyskusji i debaty do samego procesu odbudowy, a przyjęcie tej ustawy rozpocznie proces inwestycyjno-budowalny - podkreślił.

Czytaj również:

Miejsce instytucji kultury i administracji publicznej

grób nieznanego żołnierza plac piłsudskiego free shutt 1200 .jpg
Prezydent: odbudowując pałace Saski i Brühla, stworzymy znak naszych tradycji, tożsamości i dokonań

W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

jmo

Zobacz także

Zobacz także