more_horiz
Wiadomości

Kolejna fala zachorowań? Szef MZ wskazuje konkretne miesiące

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:26
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że prognozy rozwoju epidemii koronawirusa mówią o możliwej kolejnej fali zakażeń na przełomie września i października. - Większość modeli matematycznych wskazuje, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to jesienny wzrost liczby zakażeń, zarówno w Polsce, jak i na świecie - wskazał. 
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Minister Adam Niedzielski, który był gościem TVP Info, podkreślił, że wysoki odsetek osób zaszczepionych może nas uchronić przed najbardziej pesymistycznymi scenariuszami. Niektóre z nich przewidują liczbę zakażeń na poziomie tysiąca dziennie, ale są i takie, które mówią o 14-15 tysiącach zakażeń.

Czytaj także:
shutterstock szczepienia 1200.jpg
Startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień. Sprawdź jak wziąć w niej udział

- To wszystko jest związane z tym, ilu ludzi się zaszczepi, bo oczywiście im większe zaszczepienie, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego scenariusza, a nawet jeśli przyspieszenie się wydarzy, to ono będzie na znacznie niższym poziomie - mówił minister Adam Niedzielski.

00:27 niedziela - scenariusze - setka .mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o możliwych scenariuszach rozwoju pandemii COVID-19 (IAR)

Szef resortu zdrowia zaapelował również o korzystanie ze szczepienia obiema dawkami. Dane medyczne wskazują, że tylko pełne zaszczepienie daje pełną ochronę przed zakażeniem koronawirusem lub ciężkim przebiegiem COVID-19. 

Czytaj także:

Szczepienia w aptekach 

Szef MZ pytany był w piątek w TVP Info o prowadzanie szczepień przeciw COVID-19 w aptekach, o to czy możliwe tam będzie szczepienie. - Tak, chcemy by to było powszechnie dostępne - odpowiedział Niedzielski. Wskazał, że wprowadzenie możliwości organizowania aptecznych punktów szczepień było "pewnego rodzaju odpowiedzią na wniosek środowiska aptekarzy, z którymi doskonale współpracuje się w zakresie promocji szczepień".

Czytaj także:
covid lab forum 1200 .jpg
Przejście COVID-19 nie chroni przed wariantem Delta koronawirusa. Pomogą tylko szczepionki

- Myślę, że w ogóle musimy powoli zacząć myśleć o tym, że apteka będzie takim lokalnym centrum zdrowia i farmaceuta będzie pomagał nam również i w szczepieniu, ale też być może w pewnych decyzjach dotyczących leków, bo myślimy o pewnej formule opieki farmaceutycznej, która by dotyczyła chociażby przeglądu leków, które są przez pacjenta przyjmowane - powiedział minister zdrowia.

Zasady szczepienia 

W czwartek Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że 377 aptek ogólnodostępnych dołączyło do Narodowego Programu Szczepień. W ramach programu, farmaceuci posiadający odpowiednie uprawnienia i pracujący w tych aptekach będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

Czytaj także: 

Pacjenci chcący przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w aptece będą mogli zarejestrować się na szczepienie: elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu gov.pl za pomocą lub bez profilu zaufanego, wysyłając sms pod numer 64 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie i zapisując się poprzez system rejestracji lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym aptecznym punktem szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.

Czytaj także:
szczepionka_pap_1200 (39).jpg
"Szczepienie chroni do 100 proc. przed śmiercią i ciężką chorobą". Wyniki badań włoskiego instytutu

Kwalifikację do szczepienia jak i sam proces podania szczepionki w aptecznym punkcie szczepień przeprowadza farmaceuta posiadający odpowiednie uprawnienia. Apteka musi prowadzić także dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Według danych resortu zdrowia najwięcej aptecznych punktów szczepień znajduje się w województwie małopolskim - 60 placówek. Nabór aptek do programu rozpoczął się 15 czerwca br. Jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wykonano ponad 31 milionów szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła 14 milionów 727 tysięcy.

jbt, mbl

Zobacz także

Zobacz także