more_horiz
Wiadomości

"Wariant Delta wypiera inne mutacje COVID-19". Niedzielski o możliwych scenariuszach rozwoju pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 14:13
- Przewidujemy w scenariuszach czwartej fali zakażenia na poziomie od 1 tys. dziennie w wariancie minimalnym do 10-15 tys. zakażeń w scenariuszu najgorszym, ale wszystko jest jeszcze w naszych rękach - mówił w piątek szef MZ Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Foto: PAP/Marcin Obara

covid koronawirus szpital free shutterstock 1200.jpg
Minister zdrowia: blisko 60 proc. zakażonych wariantem Delta to osoby poniżej 40.

- Niestety potwierdza się to, co przypuszczaliśmy, czyli mamy systematyczny wzrost udziału wariantu Delta w ogólnej liczbie badanych przez nas mutacji wirusa - mówił minister zdrowia pytany przez dziennikarzy o tempo rozprzestrzeniania się wariantu Delta COVID-19.

Jak dodał, "niedawno jeszcze mieliśmy ten parametr na poziomie 40 proc., a w tej chwili - według dzisiejszego, porannego raportu - to jest już 60 proc.". - Więc widać, że w tych kolejnych okresach dzieje się, i to nawet z większą dynamiką, to samo co, działo się z wariantem brytyjskim, który wypierał inne mutacje - zauważył Niedzielski.

Posłuchaj
00:24 11206744_1.mp3 Szef MZ: głównym parametrem, od którego zależy rozwój pandemii w najbliższych miesiącach jest stopień wyszczepienia (IAR)

Pytany, czy jest w stanie podać scenariusze mówiące o tym, jak może przebiegać czwarta fala koronawirusa i jaki może być szczyt tej fali, minister odpowiedział, że możliwe scenariusze czwartej fali przeprowadzono na podstawie analizy obserwowanej dynamiki rozprzestrzeniania się m.in. wariantu Delta.

Prognozy przebiegu czwartej fali

- Zaczynając od scenariusza najgorszego, to apogeum czwartej fali określamy tam w przedziale 10-15 tysięcy zakażeń dziennie, ale z mniejszym poziomem hospitalizacji o mniej więcej 40 proc. w stosunku do wariantu bazowego, czyli tego, co działo się chociażby w trzeciej fali - poinformował.

Odnosząc się do scenariusza czwartej fali, który określił jako "wariant minimalny", Niedzielski powiedział, że chodzi o "kształtowanie się tego na poziomie w okolicach 1 tysiąca zakażeń dziennie, ze stabilnym przebiegiem, czyli bez wyraźnej górki".

Minister zauważył, że między tysiącem a 10-15 tys. zakażeń dziennie "jest niestety ogromna przestrzeń", ale - jak zaznaczył - "wszystko jest w naszych rękach". - Bo to nie jest prognoza, która jest zadana i będzie się realizować, tylko wszystko zależy od tego, jaki będzie poziom wyszczepienia - podkreślił Adam Niedzielski.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz dodał, że z ostatnich danych o występowaniu wariantu Delta wynika, iż "mamy obecnie w Polsce 201 przypadków". Jak sprecyzował, "dotychczas, czyli to nie są osoby, które obecnie chorują, ale wszystkich przypadków dotychczas było 201".

kp

Zobacz także

Zobacz także