more_horiz
Wiadomości

Blisko 17 mln Polaków w pełni zaszczepionych. Szef MZ: wszystko jest jeszcze w naszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 06:54
W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, jest w Polsce ponad 16 mln 881 tys. osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotokon/Shutterstock

W sumie, od grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się szczepienia wykonano ponad 33 mln 641 tys. zastrzyków. Do Polski dostarczono do tej pory ponad 40 mln 832 tys. szczepionek. Zutylizowano 72,9 tys. dawek.

covid koronawirus szpital free shutterstock 1200.jpg
Minister zdrowia: blisko 60 proc. zakażonych wariantem Delta to osoby poniżej 40.

Zgłoszono 13,6 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego ponad 11,5 tys. o łagodnym charakterze, objawiających się zaczerwienieniem i bolesnością w miejscu wkłucia.

Wariant Delta wypiera inne mutacje

Minister zdrowia Adam Niedzielski akcentował w piątek, że wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Podał, że scenariusze dotyczące przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce mówią o zakażeniach na poziomie tysiąca dziennie w wersji najlepszej oraz o 10-15 tys. nowych zakażeń w najgorszym przypadku.

Czytaj także:

Szef MZ akcentował, że "wszystko jest jeszcze w naszych rękach".

- To nie jest prognoza, która jest zadana i będzie się realizować, tylko wszystko zależy od tego, jaki będzie poziom wyszczepienia – podkreślał minister.

Rośnie liczba zakażeń wariantem Delta

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.

bf

Zobacz także

Zobacz także