more_horiz
Wiadomości

Powstanie Fundusz Kompensacyjny Szczepień. Rząd przyjął projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:58
Rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki funduszowi pacjenci będą mogli uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto: Rana Mudassar/ Shutterstock

Według przygotowanego przez resort zdrowia projektu decyzje o odszkodowaniach będzie podejmował Rzecznik Praw Pacjenta w ciągu maksymalnie 60 dni.

niedzielski PAP 1200.jpg
"Zero tolerancji dla agresji z ich strony". Minister zdrowia o antyszczepionkowcach

Wysokość świadczenia będzie uzależniona przede wszystkim od czasu hospitalizacji. Minimalna kwota świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tysięcy złotych w przypadku hospitalizacji od 14 do 30 dni. Maksymalnie świadczenie wyniesie 100 tysięcy złotych, gdy hospitalizacja potrwa powyżej 120 dni.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagającego obserwacji w szpitalu będzie można ubiegać się o trzy tysiące złotych. Świadczenia będą wypłacane w przypadku objawów, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 roku, w przypadku szczepień przeciw COVID-19, czyli tych, które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów, oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku.

Czytaj także:

***

Fundusz będzie finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne i hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych. W przypadku szczepionek kupionych za pośrednictwem Komisji Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.

as

Zobacz także

Zobacz także