Prezydent odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT

2021-08-11, 14:50

Prezydent odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT
Jarosław Gowin. Foto: PAP/Rafał Guz

- Prezydent Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - poinformował Błażej Spychalski.

Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał Jarosława Gowina z funkcji wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Poinformował o tym na Twitterze Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Powiązany Artykuł

pap_ czeriwńska 1200 .jpg
"W rządzie nie ma miejsca dla kogoś, kto neguje jego prace". Rzecznik PiS o dymisji Gowina
Czytaj także:

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Odwołanie

Wczoraj o odwołanie Jarosława Gowina zwrócił się do prezydenta premier Mateusz Morawiecki. - Ze względu na słabe działania dotyczące ważnych i kluczowych ustaw dotyczących obniżenia podatków premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dzisiaj do prezydenta z wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jarosława Gowina - poinformował Piotr Müller.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"Partia podjęła decyzję, teraz podejmą je poszczególne osoby". Jarosław Gowin o wyjściu z klubu PiS

Rzecznik rządu podkreślił, że premier podjął decyzję o dymisji Jarosława Gowina po uwzględnieniu "przede wszystkim braku wystarczających postępów nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu, które należą do jego resortu". W tym kontekście rzecznik wymienił kredyty mieszkaniowe bez wkładu własnego i ułatwienia formalne w budowie domów.

Przypomniał również, że w maju liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali wspólnie założenia programowe Polskiego Ładu. - Programu niezwykle ważnego dla wyjścia z kryzysu związanego z epidemią oraz dla wprowadzenia sprawiedliwej polityki społecznej, gospodarczej i podatkowej - mówił rzecznik. Zapewnił jednocześnie o gotowości do współpracy z posłami Porozumienia przy realizacji Polskiego Ładu.

Odpowiedź Jarosława Gowina

Powiązany Artykuł

jarosław gowin free tt 1200  .jpg
Rząd bez Jarosława Gowina. Paweł Badzio: szef Porozumienia był wewnętrzną opozycją

Jarosław Gowin po swojej dymisji zapowiedział opuszczenie koalicji rządzącej. - W dniu dzisiejszym PiS podjęło decyzję o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy, po siedmiu latach współpracy, po sześciu latach współrządzenia zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy - powiedział na wtorkowej konferencji.

- Odchodzę wraz z moimi przyjaciółmi z Porozumienia z podniesionym czołem z tego ministerstwa, z rządu. Zdziałaliśmy przez te sześć lat jako Porozumienie bardzo dużo. Jestem dumny z tego, że mogłem służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Od jutra Porozumienie rozpoczyna działalność, która w jak najlepszy sposób będzie realizować interesy Polski - dodał Jarosław Gowin.

Polityk odnosząc się do decyzji premiera, powiedział, że Porozumienie nie zgadza się na przepisy, które - jego zdaniem - w rzeczywistości będą oznaczały podwyżki podatków. Zapowiedział też, że jego partia jest gotowa współpracować ze wszystkimi, którzy podzielają wartości umiarkowanie konserwatywne i są przywiązanymi do tradycji patriotycznej, chrześcijańskiej, jak również stawiają na niskie podatki i prywatną przedsiębiorczość.

Lider Porozumienia dodał, że do czasu kolejnych wyborów parlamentarnych będzie skupiał się na budowaniu alternatywy dla PiS - centroprawicy.

Czytaj także:

Dymisje polityków Porozumienia 

W środę w geście solidarności z liderem Porozumienia do dymisji podali się wiceszefowie resortu rozwoju: Grzegorz Piechowiak, Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy, a także wiceszef MEiN Wojciech Murdzek i wiceszef MON Marcin Ociepa. 

Powiązany Artykuł

muller pap 1200 (1).jpg
Dymisje polityków Porozumienia. Müller: niewykluczone, że premier nie przyjmie niektórych z nich

"Podałem się do dymisji z funkcji wiceszefa MON, żeby udowodnić, że kwestia stanowisk pozostaje dla mnie wtórna względem interesu państwa" - napisał na Twitterze Marcin Ociepa. Odrzucił także doniesienia medialne, jakoby miał przejąć stanowisko ministra rozwoju, pracy i technologii. We wpisie przekonywał, że nikt z PiS nie rozmawiał z nim w tej sprawie.

O złożeniu dymisji poinformował również w mediach społecznościowych Grzegorz Piechowiak. Dodał przy tym, że "dzisiaj trudno mu jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której został wybrany do Sejmu".

Zarówno Piechowiak, Murdzek, jak i Ociepa zagłosowali za wprowadzeniem do porządku obrad projektu tzw. ustawy medialnej, której sprzeciwia się obóz związany z Jarosławem Gowinem.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej