more_horiz
Wiadomości

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 20:30
Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji z dwiema poprawkami zgłoszonymi przez PiS oraz jedną poprawką Konfederacji. Ustawa trafi teraz do Senatu. W Sejmie za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Twitter/@KancelariaSejmu
  • Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego
  • Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie takim podmiotom, których siedziba jest w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru
  • Podczas debaty nad projektem poseł Marek Suski mówił, że nowelizacja ustawy o KRRiT ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń
  • Już po głosowaniach Marek Suski powiedział dziennikarzom, że w Senacie PiS chce jeszcze zgłosić poprawkę wyłączającą z nowych rozwiązań stacje nadające drogą satelitarną
  • Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ocenił, że senacka większość nie będzie chciała przyjąć poprawki autorstwa PiS, a całą propozycję noweli należy odrzucić

shutter stock szczepienie szczepionka 1200 free.jpg
Ochrona pracowników punktów szczepień. Pozytywna ocena sejmowej komisji zdrowia

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Posłuchaj
00:56 spec media.mp3 Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Zgodnie z projektem koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Doprecyzowanie prawa

Podczas debaty nad projektem poseł Marek Suski mówił, że nowelizacja ustawy o KRRiT ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń.

00:31 suski - w polskim prawie obowiazuje przepis .mp3 Marek Suski: w większości krajów demokratycznych rynek mediów jest rynkiem regulowanym (IAR)

Rzecznik rządu PiotrMüller przekonywał przed głosowaniem, że ustawa medialna nie stanowi ataku na wolność mediów w naszym kraju.

00:12 muller - .mp3 Piotr Müller: regulujemy przepisy w taki sposób, w jaki funkcjonują one np. w Austrii (IAR)

- Wprowadzamy zasady podobne do tych w innych krajach Unii Europejskiej. Mamy prawo do tego, by uregulować kwestie kapitałowe w sposób, jaki polski parlament uznaje za zasadny - mówił Piotr Müller. 

KRRiT 1200.jpg
Sejm przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2020 r.

Planowana poprawka w Senacie

Już po sejmowych głosowaniach poseł PiS Marek Suski zapowiedział dziennikarzom, że w Senacie PiS chce jeszcze zgłosić poprawkę wyłączającą z nowych rozwiązań stacje nadające drogą satelitarną. - Chodzi o to, że ci nadawcy, którzy mają koncesję i nadają przez satelitę, nie będą musieli spełnić warunku 49 proc. kapitału krajowego - powiedział Marek Suski. 

Odrzucenie zapowiadanej poprawki PiS, a także zanegowanie całego sejmowego projektu zapowiedział za to wiceszef PO Borys Budka.

00:09 budka - ustawa do kosza setka .mp3 Borys Budka: nowelizacja ustawy medialnej jest do kosza (IAR)

Wybór członków KRRiT

Sejm przyjął poprawkę Konfederacji, która zakłada, że Senat uchwałą wyrazi zgodę na powołanie członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu tego okresu oznacza wyrażenie zgody. Jeżeli Senat nie zgodzi się na powołanie, Sejm musi zaproponować inne osoby na członków KRRiT.

Według poprawki prezydent powołuje członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od uchwały Senatu wyrażającej zgodę na powołanie członków Krajowej Rady. Dotychczasowy członek Krajowej Rady pełni swoje obowiązku do czasu objęcia stanowiska przez nowego członka Krajowej Rady.

Czytaj także:

Poprawka proponowana przez Konfederację zakłada też, że członków państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Ewa Stankiewicz 1200.JPG
"To lobbing polityczno-gospodarczy". Ewa Stankiewicz o protestach dot. nowelizacji ustawy medialnej

Siedem miesięcy

Poprawka zgłoszona przez PiS zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

jbt/pb/fc

Zobacz także

Zobacz także