more_horiz
Wiadomości

Dr Posobkiewicz o czwartej fali epidemii COVID-19: najbardziej narażeni są niezaszczepieni

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 18:38
- Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym mniej będzie ofiar śmiertelnych i inwalidów - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Marek Posobkiewicz, lekarz ze Szpitala MSWiA w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Dr Marek Posobkiewicz przedstawił możliwy scenariusz rozwoju IV fali epidemii koronawirusa w Polsce wraz z czynnikami sprzyjającymi wzrostowi zachorowań. Przypomniał, że "wirus jest obecny w naszym środowisku".

- Będą coraz chłodniejsze noce i coraz chłodniejsze dni, co będzie sprzyjało przeżywalności tego wirusa w środowisku zewnętrznym. Część z nas będzie ulegała przechładzaniu, co będzie obniżało odporność i wirus będzie mógł coraz bardziej pokazywać na co go stać - tłumaczył lekarz. Podkreślił, że najbardziej narażone na zakażenia są osoby, które nie przechorowały COVID-19 lub osoby niezaszczepione.

Posłuchaj
09:40 PR24_mp3 2021_08_17-17-48-59.mp3 Dr Marek Posobkiewicz o leczeniu COVID-19 i możliwych konsekwencjach przejścia choroby (Temat dnia/Gość PR24)

Apel o szczepienie się

ulica 1200 pap (2).jpg
"To czwarta pandemia w XXI wieku". Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o sytuacji epidemicznej

- Mając pecha można teraz tego wirusa złapać, a mając jeszcze większego pecha można ciężko przechorować zachorować, a nawet umrzeć - powiedział dr Posobkiewcz, który sam był hospitalizowany z powodu przebiegu COVID-19. - Jeśli ktoś się do tej pory nie zaszczepił, to warto wykorzystać okres letnich spokojniejszych tygodni - to może jemu i jego bliskim uratować życie - stwierdził.

- Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym mniej będzie ofiar śmiertelnych, tym mniej będzie inwalidów, bo niektórych ten wirus może na prawdę bardzo sponiewierać - spowodować niewydolność oddechową, czy krążeniową - zaznaczył i dodał, że nawet jeśli taki pacjent przeżyje, to z tymi dolegliwościami będzie mu znacznie ciężej żyć.

Czytaj także:

W rozmowie mowa byłą również o poszukiwaniu lekarstwa pomocnemu w chorobie COVID-19, a także o przypominającej dawce szczepionki, której zapowiedzi pojawiły się już w amerykańskich kręgach rządowych.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: dr Marek Posobkiewicz

Data emisji: 17.08.2021

Godz. emisji: 17.49

st

Zobacz także

Zobacz także