more_horiz
Wiadomości

Budowa Nord Stream 2 zostanie zakończona w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow? "Tragiczny sygnał dla Europy"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 18:55
Z doniesień mediów wynika, że oficjalne zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 jest planowane na 23 sierpnia. "Budowę Nord Stream 2 Moskwa chce zakończyć w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow" - napisał na Twitterze eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel prezydent Rosji Władimir Putin
Kanclerz Niemiec Angela Merkel prezydent Rosji Władimir PutinFoto: FORUM/Axel Schmidt
putin 1200 pap (3).jpg
"Daily Telegraph": Władimir Putin wywołuje kryzys energetyczny, by zachwiać porządkiem prawnym UE

Deutsche Welle poinformowało, że mimo złych warunków pogodowych budowa Nord Stream 2 zakończy się 23 sierpnia. O tym terminie piszą już m.in. agencja Reuters czy amerykański "The Washington Post". "Pojawiają się opinie, że jest to kolejny cios w kierunku Polski i państw bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii)" - informuje TVP INFO.

Portal tvp.info zwraca uwagę, że 23 sierpnia 1939 r. III Rzesza i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich podpisały pakt o nieagresji i zdecydowały o strefach wpływów oraz rozporządzaniu niepodległością Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Dokument nazywany jest potocznie paktem Ribbentrop–Mołotow (podpisali go ministrowie spraw zagranicznych obu państw: Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow).

Sprawę skomentował też między innymi eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski. "Budowę Nord Stream 2 Moskwa chce zakończyć w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow" - napisał w mediach społecznościowych.

Dostawy gazu

Gazociąg jest poprowadzony tak, by ominąć Polskę i państwa Bałtyckie, ograniczając tym samym ich dostęp do gazu i wpływ na politykę energetyczną Europy.

- Rosyjski koncern Gazprom w czwartek wyraził nadzieję, że dostarczy przez gazociąg Nord Stream 2 już w 2021 roku 5,6 mld metrów sześc. gazu. Oznacza to, że koncern oczekuje, iż pierwsza nitka NS2 zacznie działać w październiku - ocenia z kolei dziennik "Kommiersant".

W komunikacie o wynikach działalności koncernu od stycznia do lipca br. Gazprom podał, że w 2021 roku przez Nord Stream 2 może zostać dostarczonych 5,6 mld metrów sześc. surowca. Po opublikowaniu komunikatu ceny gazu na rynku europejskim odnotowały znaczny spadek.

tvp.info/twitter/PAP
pkur

Zobacz także

Zobacz także