more_horiz
Wiadomości

82. rocznica Paktu Ribbentrop-Mołotow. Premier: na mocy tego postanowienia wybuchła II wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 23:08
"Ponad tysiąc lat dziejów Polski pokazuje, jak trudno jest zachować niepodległość i niezależność w sytuacji, gdy sąsiedzi mają imperialistyczne plany" - napisał premier Mateusz Morawiecki w 82. rocznicę zawarcia Paktu Ribbentrop-Mołotow.
Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow
Podpisanie paktu Ribbentrop-MołotowFoto: Marek Skorupski/FORUM

We wpisie opublikowanym na Facebooku szef rządu przypomniał, że osiemdziesiąt dwa lata temu, Związek Sowiecki i Niemcy podpisały pakt przeciwko Polsce i innym krajom naszego regionu.

"Na mocy tego postanowienia, wybuchła II wojna światowa w Europie, w której zginęło 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej. Wobec tamtej rzeczywistości politycznej, Polska pozostała osamotniona i bezsilna. Dzisiaj być może wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Polska mogła uniknąć katastrofy? Myślę, że gdyby mogła, to uniknęłaby losu, który spowodował ten Układ" - czytamy we wpisie.

Mołotow i Ribbentrop w 1940 roku NAC-1200.jpg
"Wyrok na mieszkańców Europy Środkowej". Historycy Instytutu Pileckiego o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Zdaniem Mateusza Morawieckiego doszło to tego z powodu bierności Europy.

Czytaj także:

"Nie zareagowała w odpowiednim czasie na politykę imperialną państw totalitarnych. W konsekwencji Europa została wciągnięta do gry na warunkach odpowiadających państwom totalitarnym i także zapłaciła swoją cenę, choć nie tak wysoką, jak Polska" - napisał premier.

bf

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także