more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy celem prowokacji, która ma wprowadzić chaos". Premier o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 19:59
Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News, Polska jest "przedmiotem ataku hybrydowego, przedmiotem pewnej prowokacji", która jest specjalnie zaplanowana, by " wprowadzić chaos w Polsce, w Unii Europejskiej".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Kancelaria Premiera/Twitter

Zdaniem premiera, Mińsk chce "wykorzystać trudną sytuację na Bliskim Wschodzie i zniszczyć spokój, który jest i w Polsce, i w Europie".

Mamy dowody na to, że na Białoruś specjalnie ściągani są przez biura turystyczne przedstawiciele różnych narodowości z Bliskiego Wschodu, głównie z Iraku, ale nie tylko, także z Syrii - mówił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, komendant Straży Granicznej zapoznał go z raportem na ten temat.

Polska gotowa jest pomóc

- Musimy odpowiedzieć na ten atak w sposób zdecydowany, zabezpieczając Polską granicę, to jest nasze podstawowe zadanie - podkreślił szef polskiego rządu. Jak powiedział, jeżeli Białoruś nie radzi sobie z zapewnieniem środków do życia do egzystencji imigrantów z Bliskiego Wschodu, to Polska gotowa jest pomóc. - Dlatego posłałem transport, dlatego już w Bobrownikach od 2 w nocy ten transport czeka i na Białoruś została posłana nota dyplomatyczna - mówił.

ZOBACZ TAKŻE
twitter morawiecki free premier free 1200.jpg
Premier: bezpieczeństwo to dla nas priorytet, stawiamy tamę prowokacjom Mińska

- Liczymy na to, że Białoruś odpowie pozytywnie, bo wtedy będziemy mogli w realny sposób zabezpieczyć namioty, łóżka polowe, materace, koce, żywność - powiedział. Zaznaczył, że jeżeli będą dodatkowe potrzeby np. leki, to również Polska może je dostarczyć na Białoruś.

Według premiera jeżeli transport na Białoruś nie zostanie wpuszczony będzie to oznaczało, że reżim Łukaszenki "wykorzystuje tych ludzi jak instrumenty, jak przedmiot".

Czytaj także:

Premier na granicy z Białorusią

Szef rządu we wtorek na drogowym przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy spotkał się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, żołnierzami i policjantami. Potem wizytował odcinek tzw. zielonej granicy Polski z Białorusią.

W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie), na granicy po stronie białoruskiej, od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców. osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze, jest tam też policja. Według ostatnich informacji podawanych przez SG, grupa koczujących liczy 24 osoby.

ms

Zobacz także

Zobacz także