more_horiz
Wiadomości

Warszawski adwokat nawoływał do ataków na Straż Graniczną. Sprawą zajmie się prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 17:01
Mecenas Piotr Barczak opublikował zdjęcia funkcjonariuszy w mediach społecznościowych dopisując, że są oni "odpowiedzialni za torturowanie uchodźców" na granicy polsko-białoruskiej. Zastępca Prokuratora Generalnego polecił wszczęcie śledztwa w tej sprawie. - Warszawska prokuratura okręgowa zajmie się sprawą wpisów na Twitterze dotyczących funkcjonariuszy Straży Granicznej - poinformowała  prokuratura. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivan Semenovych/Shutterstock

Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński poinformował w czwartek PAP, że zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak "polecił wszczęcie postępowania w sprawie publicznego nawoływania przez jednego z użytkowników Twittera do popełnienia przestępstwa wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej". Jak dodał, sprawą zajmie się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Wcześniej zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. "Z polecenia Ministra @Kaminski_M_ służby prawne @MSWiA_GOV_PL przygotowują zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz nawoływania do nienawiści przez mec. Piotra Barczaka. Nie będzie pobłażania dla takich zachowań" - czytamy w jego wpisie na Twitterze.

Oburzający tweet

"Wiecie, co robić, kiedy spotkacie ich na ulicy"  napisał na Twitterze Barczak pod serią zdjęć przedstawiającą dowódców polskiej Straży Granicznej. W kolejnym tweecie sprecyzował, że chodziło mu o "splunięcie w twarz (lub pod nogi), bo hańbią polskie państwo i polski mundur".

Granica PAP-1200.jpg
Białoruski dziennikarz: imigranci to element "Operacji Śluza". Łukaszenka wszystko zaplanował

Na oburzające wpisy na Twitterze warszawskiego prawnika zareagowała już adwokatura. – Nie ma i nigdy nie będzie pobłażania dla takich zachowań – powiedział mec. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej pytany przez  portal tvp.info. W rozmowie podkreślił, że dowiedział się o sprawie w środę i niezwłocznie zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego adwokatury.

- Zapoznałem się z tą sprawą i moja reakcja była natychmiastowa i zdecydowana: jeszcze wczoraj skierowałem otrzymane materiały do Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury celem podjęcia stosownych czynności w postępowaniu dyscyplinarnym - mówił w czwartek Rosati. Prezes NRA wskazał, że sprawę będzie prowadził pion dyscyplinarny i jeszcze w czwartek rano sprawa otrzymała stosowny bieg.

- Moja strategia jako prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej jest prosta: Nie ma i nigdy nie będzie pobłażania dla zachowań, które nie licują z godnością zawodu - zaznacza prezes Rosati.

Ataki nie tylko słowne

mieskzanka Podlasia Sterczewski.jpg
"Czy pan nie rozumie, że to jest propaganda Łukaszenki?". Mieszkanka Podlasia do Sterczewskiego

Od czasu, gdy na granicy polsko-białoruskiej kocują migranci z Bliskiego Wschodu pod adresem funkcjonariuszy chroniących bezpieczeństwa Polski padło wiele obraźliwych słów. Ataków słownych dopuścił się m.in. były opozycjonista Władysław Frasyniuk, który obrażał polskich żołnierzy.

Czytaj także: 

Również politycy znajdujący się przy polskiej granicy z Białorusią w Usnarzu Górnym atakowali słownie pograniczników, a nawet żądali od nich wylegitymowania się.

st,dz/PAP, tvp.info

Zobacz także

Zobacz także