more_horiz
Wiadomości

"Powrót do nauki stacjonarnej nie stanowi już problemu". Szef MEiN o nowym roku szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:31
Szkoły i przedszkola rozpoczną pierwszego września nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Zapowiedział to minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: Andrzej Hulimka/Forum

Szef resortu przypomniał, że na miesiąc przed zakończeniem poprzedniego roku szkolnego udało się wrócić do nauki stacjonarnej. - Stałe konsultacje w Ministerstwem Zdrowia doprowadziły do tego, że po lockdownie związanym z trzecią falą szybko uczniowie wrócili do szkół - najpierw dzieci w przedszkolach, później dzieci w klasach 1-3, a następnie w klasach 4-8 i szkołach ponadpodstawowych tak, że w ostatnich sześciu tygodniach nauka w pełni wróciła do trybu stacjonarnego - mówił minister.

1200 morawiecki niedzielski pap.jpg
"Chcemy, aby to wyglądało jak półtora roku temu, do tego będziemy dążyli". Premier o powrocie dzieci do szkół

Jak podkreślił minister Czarnek, "wiedzieliśmy, że jeśli nie uruchomimy nauki stacjonarnej jeszcze w poprzednim roku szkolnym, przed wakacjami, tym trudniej będzie wrócić do nauki stacjonarnej 1 września"

- Dzięki temu odbudowała się w części wspólnota szkolna w poszczególnych placówkach oświatowych, wspólnota między uczniami, kontakty między uczniami i nauczycielami - powiedział minister. - Dziś powrót do nauki stacjonarnej nie stanowi już problemu - oświadczył szef MEiN. Dodał, że był to ważny element przygotowań do nowego roku szkolnego 2021.

Zaznaczył także, że resort edukacji wydał po konsultacjach z ministerstwem zdrowia wytyczne dla szkół dotyczące nauki w czasie pandemii.

Posłuchaj
00:55 11264940_1.mp3 Powrót uczniów do szkół. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

- To są zalecenia i wytyczne, które będą realizowane przez dyrektorów szkół i nauczycieli w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w poszczególnych placówkach oświatowych - wyjaśnił minister Czarnek.

Czytaj także:

Dodał, że nie są to "przepisy prawa powszechnie obowiązującego, które by obligowały nauczycieli i dyrektorów do ich pełnego zastosowania wszędzie, bez względu na okoliczności".

Lekcje wychowania fizycznego na zewnątrz

Przemysław Czarnek odniósł się  także do nieporozumień, które miały miejsce w odniesieniu do lekcji wychowania fizycznego. - Po to szkolimy poprzez AWF dziesiątki tysięcy nauczycieli wychowania fizycznego, aby lekcje nakierowane na odbudowę kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po pandemii koronawirusa były realizowane w pełnym zakresie - wskazał minister.

Czytaj także:

- Zalecenia są takie, żeby robić to w takim zakresie, żeby unikać tego niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem, stąd postulujemy, żeby zajęcia z wychowania fizycznego najdłużej jak to jest możliwe odbywały się na świeżym powietrzu, na, zewnątrz, ponieważ wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem. Wszystko zależy od warunków pogodowych, możliwości uprawiania sportu, jak przygotowane są do tego poszczególne szkoły - wyjaśnił Czarnek

"Będziemy dofinansowywać wycieczki do 80 proc. ich kosztów"

Minister mówił także o dofinansowywaniu wycieczek szkolnych. - Chcemy, żeby uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami udawali się zdecydowanie częściej, niż do tej pory, do miejsc, które mają bardzo duży potencjał edukacyjny - powiedział. - Będziemy dofinansowywać wycieczki do 80 proc. ich kosztów - zapowiedział.

Jak mówił, MEiN "chce, ażeby uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami udawali się zdecydowanie częściej, niż do tej pory, do miejsc, które mają bardzo duży potencjał edukacyjny - do muzeów, do miejsc związanych z kulturą polską, w tym z kulturą ludową, do miejsc związanych z nauką polską, jak np. Centrum Nauki Kopernik, ale też do miejsc związanych z polską historią - śladami Polskiego Państwa Podziemnego, do np. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych czy też do miejsc związanych z naszymi wybitnymi mężami stanu takimi, jak kardynał Stefan Wyszyński w związku z jego beatyfikacją w tym roku".

Przemyslaw Czarnek Poznaj Polske 1200.jpg
"Poznaj Polskę". Szef MEiN zapowiedział program dofinansowania wycieczek szkolnych, budżet to 15 mln zł

- Są również szkoły, które są zainteresowane tym, żeby śladami kardynała Wyszyńskiego takie wycieczki szkolne podążały - zwrócił uwagę.

- To jest również po to wszystko, żeby dalej odbudowywać wspólnotę pomiędzy uczniami i kontakty między uczniami i nauczycielami, pamiętając nasze dzieciństwo i młodość, że ta wspólnota tworzyła się najlepiej podczas tych wyjazdów na zewnątrz, poza szkołę, a jeszcze jak temu towarzyszy pobyt w miejscach związanych z edukacją i oferujących ten potencjał edukacyjny na naprawdę wysokim poziomie, tym lepiej - dodał.

Czytaj również:

- W nowym roku szkolnym mamy realizację tych programów, które rozpoczęliśmy i wdrażaliśmy już wiosną tego roku. »Aktywny powrót uczniów do szkoły« to jest program realizowany wraz z akademiami wychowania fizycznego. 42 mln zł na to jest przeznaczone. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dodatkowe, oprócz tego ponad 1,5 mld zł, które państwo polskie wyłożyło na ten cel w tym roku budżetowym. To jest o 50 mln zł więcej, niż w zeszłym roku. Dodatkowo jeszcze 15 mln zł na dodatkowy model wsparcia psychologicznego po pandemii. To jest program realizowany właśnie przez naukowców z UKSW i z Fundacji Polskiej Akademii Nauk - wymieniał minister edukacji i nauki.

Minister mówił też o programie profilaktyki krótkowzroczności realizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. - Pilotażowo na razie w jednym województwie, a następnie od przyszłego roku w całej Polsce - przekazał.

ng

Zobacz także

Zobacz także