more_horiz
Wiadomości

75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny "Inki". Premier: poświęciła swoje życie, swoją młodość

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 16:00
Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. "Inka". Na szczęście czasy pokoju nie wymagają od nas takiego heroizmu, ale podziw dla wierności zasadom bohaterów takich jak "Inka" powinien nam zawsze towarzyszyć - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Alex Bona/Zuma Press/Forum
  • Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. "Inka"
  • Do rocznicy odniósł się w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki
Danuta Siedzikówna Inka 663 F.JPG
Mija 75 lat od zamordowania "Inki" i "Zagończyka". Wspomniano ostatnie słowa 18-letniej sanitariuszki

Szef rządu we wpisie na Facebooku przypomniał, że w sobotę mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. "Inka", która została skazana przez komunistyczny sąd na śmierć tylko dlatego - wskazał premier - że nie godziła się na życie w zniewolonej przez komunistów Polsce.

Czytaj także:

"Poświęciła swoje życie, swoją młodość, bo wierzyła, że tego wymaga przyzwoitość. Dramat młodych ludzi, urodzonych w okresie II RP, polegał na tym, że ich świadectwa patriotyzmu często oznaczały śmierć" - napisał Mateusz Morawiecki.

Dodał, że "Inka" swoje przywiązanie do ojczyzny i przekonanie o głębokim sensie wierności złożonej przysiędze wyniosła z domu rodzinnego. "Nie pierwszy to raz w dziejach Polski, kiedy dom rodzinny kształtował zachowanie młodego pokolenia wobec życiowych wyzwań. Ta postawa młodych ludzi podczas wojny i po jej zakończeniu, kiedy decydowali się na kontynuowanie walki, stanowią ważne świadectwo dla systemu wychowawczego, nauczycieli, wychowawców" - podkreślił.

Posłuchaj
00:30 11265825_7.mp3 75 lat temu rozstrzelano "Inkę" i "Zagończyka" (IAR)

"Na szczęście czasy pokoju nie wymagają od nas takiego heroizmu, ale podziw dla wierności zasadom bohaterów takich jak »Inka« powinien nam zawsze towarzyszyć" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

***

75 lat temu, 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku została zamordowana przez komunistyczną bezpiekę Danuta Siedzikówna "Inka", 18-letnia łączniczka i sanitariuszka Brygady Wileńskiej AK. Przywrócenie pamięci o jej walce i okolicznościach śmierci sprawiło, że "Inka" stała się jednym z symboli walki podziemia antykomunistycznego.

pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także