"Troszczył się o naród, o każdego człowieka". Maria Gabiniewicz wspomina kard. Wyszyńskiego

2021-09-11, 13:17

"Troszczył się o naród, o każdego człowieka". Maria Gabiniewicz wspomina kard. Wyszyńskiego
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Łomży. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas głoszenia homilii. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Wiedziałam, że to jest człowiek, który żyje dla Kościoła, który żyje dla Polski, który troszczy się o każdego człowieka, troszczy się o naród - wspomina kardynała Stefana Wyszyńskiego Maria Gabiniewicz z Instytutu Prymasowskiego. 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej.

Maria Gabiniewicz, kilka lat pracowała w sekretariacie Prymasa Polski. Wspomina pierwsze spotkanie w 1953 roku z kardynałem Wyszyńskim z delegacją maturzystów warszawskich szkół.

- Od razu zetknęliśmy się z osobą tak bardzo bliską, wyszedł do nas i wyciągnął do nas ręce, od razu poczułyśmy, że to jest ktoś bliski, jakby chciał nas do siebie przygarnąć, jakby chciał nas przytulić, wszystkie lody od razu pękły - wspomina członkini Instytutu Prymasowskiego.

Powiązany Artykuł

Wyszyński-1200x660.jpg
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny

Wielki szacunek do każdego człowieka

Jak zaznacza Maria Gabiniewicz, prymas Wyszyński miał wielki szacunek dla każdego człowieka, a wszyscy pracownicy kurii zwracali się do niego "ojcze". - Wiedziałam, że to jest człowiek, który żyje dla Kościoła, który żyje dla Polski, który troszczy się o każdego człowieka, troszczy się o naród - podkreśla.

Maria Gabiniewicz dodaje, że kardynał Wyszyński interesował się losami Polaków, którzy przeszli golgotę Wschodu - także jej osobistymi przeżyciami z zesłania na Syberii, Kazachstanie, Uzbekistanie. - Prosił mnie: powiedz o tym, co widziałaś, co przeżyłaś jako małe dziecko - mówi. Zaznacza, że była zbudowana wielką delikatnością i cierpliwością kardynała Wyszyńskiego.

Czytaj także:

Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat. Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.

***

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej będzie relacjonowana w portalu PolskieRadio24.pl. oraz na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej. Dostępna będzie także transmisja uroczystej mszy beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o 12.00. Portal Polskiego Radia i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowały specjalny materiał przedstawiający postać Prymasa Tysiąclecia zawierający między innymi rozmowy, zdjęcia oraz wywiady.

as

Polecane

Wróć do strony głównej