more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia o wyszczepieniu uczniów: będziemy szukali kolejnych zachęt i rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:52
- Do tej pory mamy zaszczepiony ok. 700 tys. uczniów, czyli ok. 30 proc. Będziemy szukali kolejnych zachęt i rozwiązań, aby zaszczepionych uczniów było wiecej - zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że liczba złożonych deklaracji ws. szczepień uczniów w szkołach nie jest imponująca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock

Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że nie ma jeszcze danych o liczbie deklaracji rodziców chcących zaszczepić dzieci przeciwko COVID-19 w szkołach. Na uwagę dziennikarza, że obecnie jest to ponad 40 tys. deklaracji, odparł: "rzeczywiście nie jest to liczba imponująca".

szkoła klasa dzieci nauczyciel free shutterstock 1200.jpg
Ile przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym? MEiN podało nowe dane

Czytaj także:

Jak zaznaczył, do tej pory mamy już zaszczepionych około 30 proc. uczniów, czyli 700 tys. dzieci. - Więc to nie jest tak, że startujemy od zera, mam nadzieję - jeżeli te dane potwierdzimy i zweryfikujemy - to na pewno będziemy szukali takich kolejnych zachęt, kolejnych rozwiązań - powiedział Niedzielski. Dodał, że oczywiście chciałby, żeby było więcej zaszczepionych dzieci.

Pracownicy szkół, dzieci i rodzice mogą zaszczepić się w szkole

MEiN poinformował w poniedziałek wieczorem, że dyrektorzy zebrali od rodziców 48 tys. 303 deklaracji o chęci szczepienia dziecka przeciwko COVID-19 w ramach akcji organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło też blisko 1 tys. 490 pracowników szkół, a także 3 tys. 380 członków rodzin uczniów. Deklaracje zbierane są od 1 września. Od poniedziałku można już szczepić dzieci w szkołach.

Resort edukacji i nauki poinformował, że w całym kraju do 10 września z punktami szczepień nawiązało współpracę 10 tys. 626 szkół. Szczepienia na terenie szkoły odbędą się w 1 tys. 398 placówkach. Dodatkowo ponad 9 tys. szkół (9067) zorganizuje szczepienia dla uczniów w populacyjnych punktach szczepień.

Decyzję o szczepieniu dzieci podejmują rodzice

Według MEiN średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

Czytaj także:

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19, szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne. Szczepione mogą być osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież od 12. roku życia. Decyzja w zakresie szczepień dzieci powyżej 12 roku życia należy do ich rodziców. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia szczepione mogą być szczepione dwoma preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

ng

Zobacz także

Zobacz także