more_horiz
Wiadomości

Szczepienia dzieci od 5 roku życia przeciw COVID-19. Rekomendacja jeszcze w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 10:42
Pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Galina Sharapova/shutterstock

- Narasta liczba osób, które chorują – coraz młodszych – i w szpitalach obserwujemy to. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba" – mówił dr Michał Sutkowski w RMF FM. Dlatego wyraził nadzieję, że niebawem zaczną się szczepienia dzieci powyżej piątego roku życia.

shutterstock_1850607544.jpg
Szczepienie na koronawirusa trzecią dawką. 24 września rusza rejestracja dla osób 50+ i medyków

- Szczepionki, platformy do tych szczepionek to prawie 30 lat. To jest jak z samochodem, który budujemy od stu iluś lat i gdzieś włożyliśmy dobrą część, to się nazywa mRNA na przykład. Są zresztą inne szczepionki dla dzieci. Ta jest polecana, bo tutaj są badania i będą badania i pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja dla dzieci powyżej piątego roku życia – powiedział dr Sutkowski.

Czytaj także:

Dodał, że w Polsce 95 proc. rodziców wysyła swoje dzieci na różne szczepienia obowiązkowe.

Powikłania u dzieci

Dr Sutkowski powiedział, że wbrew częstym opiniom dzieci również mogą ciężko przechodzić COVID-19 albo mają po tej chorobie powikłania. Wskazał, że szczególnie w USA widać, że rośnie liczba chorych dzieci. Najmłodszym – jak mówił – grozi m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny i w jego konsekwencji problemy kardiologiczne.

niedzielski 1200 (2).jpg
"Tysiąc zakażeń dziennie". Minister zdrowia wskazał granicę, od której będzie rozważane wprowadzenie obostrzeń

- Oczywiście dzieci żyją po przechorowaniu koronawriusa, ale jedno na tysiąc umiera – przestrzegł ekspert.

Podkreślał, że korzyści zaszczepienia zdecydowanie przewyższają zagrożenia. Zaznaczył, że "niewielkie ryzyko, że będzie wstrząs anafilaktyczny raz na milion, że coś się wydarzy raz na 100 tys." jest przy każdej szczepionce.

fc

Zobacz także

Zobacz także