more_horiz
Wiadomości

II tura programu "Sportowa Polska". Piotr Gliński ogłosił rekordowe rozstrzygnięcia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:59
- Rozstrzygnęliśmy drugą turę programu "Sportowa Polska". W jej ramach dofinansowanie na łączną kwotę niemal 83 mln zł otrzymały 73 inwestycje - poinformował minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki programu Sportowa Polska
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki programu "Sportowa Polska"Foto: PAP/Leszek Szymański
gliński 1200 (2).jpg
Piotr Gliński o programie "Sportowa Polska 2021": Od pięciu lat systematycznie zwiększamy środki

Przypomniał, że wraz z rozstrzygnięciami zatwierdzonymi w lipcu wsparcie w ramach tego programu otrzymają 333 inwestycje sportowe na rekordową łączną kwotę 457 mln złotych.

Posłuchaj
00:24 11315083_3.mp3 MKDNiS rozstrzygnęło II turę programu "Sportowa Polska" (IAR)

Czytaj także:

- Program "Sportowa Polska" ma na celu wsparcie lokalnej infrastruktury sportowej w trzech kategoriach - inwestycji szkolnych, obiektów służących klubom sportowym i obiektów ogólnodostępnych, pozaszkolnych. Trzeba podkreślić, że poza inwestycjami o wymiarze lokalnym realizujemy także te o znaczeniu strategicznym dla sportu. Nie jest zagrożona budowa toru lodowego w Zakopanem, podjąłem decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji z uwagi na wyniki przetargu. Kilka miesięcy temu została również podjęta decyzja o dofinansowaniu budowy hali lekkoatletycznej we Wrocławiu. Przypominam, że przyszłoroczny budżet przeznaczony na sport będzie zwiększony o 200 mln zł. Wprowadzamy cztery nowe programy stypendialne, wspieramy sportowców i związki sportowe - dodał szef resortu.

W tym roku resort przygotował największy w historii budżet na wsparcie infrastruktury sportowej. To kwota 567 mln zł. W pierwszej turze programu w lipcu do dofinansowania zostało zakwalifikowanych 260 inwestycji sportowych o łącznej wartości ponad 374 mln zł. Teraz wsparcie otrzymują 73 inwestycje w kwocie 82 810 464 zł.

"Sportowa Polska 2021" to jest już czwarta edycja szczególnie ważnego dla zdrowia i aktywności fizycznej społeczeństwa programu. W tym roku złożonych zostało 1170 aplikacji, które opiewały na kwotę ponad 1 miliard 291 milionów zł.

Szereg dofinansowanych inwestycji

- Wśród dofinansowanych inwestycji znalazły się m.in. pierwsze pełnowymiarowe (12 m x 24 m) sale gimnastyczne na terenach gmin, które nie posiadały dotychczas takich obiektów, hale sportowe, kryte pływalnie pełnowymiarowe oraz mniejsze na terenie samorządów bez pływalni, obiekty lekkoatletyczne, stadiony różnych kategorii, boiska piłkarskie i wielofunkcyjne, korty tenisowe, lodowiska, a także obiekty służące wioślarstwu, kajakarstwu, narciarstwu oraz innym sportom - podkreślił Gliński.

W ubiegłym roku program objął 222 inwestycje, a kwota dofinansowania osiągnęła 313 mln zł. Łącznie przez cztery lata realizowania projektu wsparcia udzielono 956 inwestycjom na kwotę niemal 1,3 mld zł.

pb

Zobacz także

Zobacz także