more_horiz
Wiadomości

Szef MON: celem Białorusi jest osłabienie naszego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:44
Dzisiejsza sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią pokazuje możliwości złego działania mającego na celu osłabienie naszego bezpieczeństwa - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Warsaw Security Forum.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas debaty dot. obronności w ramach 8. edycji Warsaw Security Forum
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas debaty dot. obronności w ramach 8. edycji Warsaw Security ForumFoto: PAP/Mateusz Marek

Błaszczak podkreślił, że dzisiejsza sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią pokazuje możliwości złego działania mającego na celu osłabienie naszego bezpieczeństwa. - W połączeniu z działaniami wojskowymi takimi jak ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, czy przemieszczanie systemów obronnych w pobliże granic NATO, prowadzi do możliwej eskalacji i osłabiania bezpieczeństwa NATO i Unii i Europejskiej - podkreślił szef MON.

wojsko 1200 (1).jpg
"Podtrzymywanie zdolności bojowych jest kluczowe". Szef MON o ćwiczeniach wojsk na wschodzie Polski

W związku z tym - jak mówił - polityka euroatlantycka musi być solidarna i spójna. - Spójność i jedność pozostają warunkami skutecznej odpowiedzi strategicznej na te zagrożenia. Solidarność Zachodu i zasada niepodzielności bezpieczeństwa są punktem wyjścia dla skutecznych polityk odstraszania i obrony w obszarze euroatlantyckim - zaznaczył Błaszczak.

Fundament polskiej polityki w NATO

- Od początku naszego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim, NATO było głównym fundamentem polskiej polityki bezpieczeństwa. Ta zasada pozostaje niezmieniona. Jednak nie wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa należą do domeny NATO - powiedział minister.

W jego ocenie, inne wektory takie, jak Unia Europejska powinny także odgrywać swoją rolę, "z wyraźnym podziałem zadań i priorytetów". - Mogą na przykład podejmować pewne ważne dodatkowe zadania takie, jak wsparcie w zwalczaniu działań hybrydowych, czy ochrona i rozszerzenie łańcuchów dostaw energii, które są niezwykle ważne - podkreślił Błaszczak.

Czytaj więcej:

- Polska zobowiązuje się do działania zgodnie z tymi zasadami. Budujemy zdolne siły obronne, które są gotowe bronić Polski, regionu. I w tym celu zapewniamy wiarygodny wkład we wspólną obronę - zaznaczył szef MON. 

nj

Zobacz także

Zobacz także