more_horiz
Wiadomości

Debata w PE z udziałem premiera. Rzecznik rządu: sztuką jest walczyć o swoje interesy w UE

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 15:26
- Powinniśmy mówić o tym, jak powinny wyglądać relacje w Unii Europejskiej. To nie jest kwestia relacji ciepłych czy zimnych, tylko relacji uczciwych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o planowane na wtorek wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. - Nie jest sztuką być poklepywanym po plecach, sztuką jest walczyć o swoje interesy w UE - dodał.
Siedziba PE w Strasburgu.
Siedziba PE w Strasburgu. Foto: shutterstock.comWiP-Studio

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się w najbliższy wtorek debata o niedawnym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu prawa europejskiego, w której udział weźmie polski premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

parlament europejski 1200 free.jpg
W PE będzie debata nt. Polski. Weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki

Rzecznik rządu pytany o planowane wystąpienie premiera w PE, odparł, że dyskusja powinna toczyć się wokół relacji UE z krajami członkowskimi. - Powinniśmy mówić o tym, jak powinny wyglądać relacje w Unii Europejskiej. To nie jest kwestia relacji ciepłych czy zimnych, tylko relacji uczciwych. A uczciwość w debacie publicznej i funkcjonowaniu Unii polega na tym, że wszystkie państwa, które są suwerennymi członkami UE powinny być traktowane w taki sam sposób - mówił Piotr Müller.

"Sztuką jest walczyć o interesy"

Rzecznik zapowiedział, że podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, premier Mateusz Morawiecki będzie odnosił się między innymi do wyroków, jakie zapadły w innych krajach europejskich, podobnych do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

00:29 muller - pe - setka 1 .mp3 Rzecznik rządu: warto przypomnieć, że są sytuacje, w których prawo krajowe ma pierwszeństwo przed europejskim (IAR)

Rzecznik mówił, że ważne jest, by Polska dbała o swoje interesy w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że robią to także inne kraje, Piotr Müller podał przykład Niemiec i Nord Stream 2.

00:24 muller - pe - sertka 2 .mp3 Rzecznik rządu: Polska nie może pozwolić sobie na nierówne traktowanie w UE (IAR)

- Nie jest sztuką być poklepywanym po plecach, sztuką jest walczyć o swoje interesy w Unii Europejskiej - tak, jak to robią inne kraje - np. Niemcy w kontekście Nord Stream 2 - doda i stwierdził, że Polska nie może sobie pozwolić na nierówne traktowanie w ramach Wspólnoty. 

Czytaj także: 

Debata w PE i głosowanie nad rezolucją w sprawie Polski

Debata na temat Polski z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wtorek rano. Taką decyzję podjęli przewodniczący grup politycznych w Europarlamencie. W debacie weźmie udział także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Po ostatnim orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre przepisy unijnego traktatu za niezgodne z polską konstytucją, w Parlamencie Europejskim pojawiły się apele o zorganizowanie debaty na ten temat i na temat sytuacji w Polsce.

Rozstrzygające orzeczenie TK

W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny RP, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. 


mbl

Zobacz także

Zobacz także