more_horiz
Wiadomości

"Polska i Francja są sojusznikami i partnerami". Prezydent po spotkaniu z Macronem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 20:49
Jako bardzo szczerą i otwartą określił prezydent Andrzej Duda środową rozmowę z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem. W jego ocenie rozmowa ta rysuje "bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".
Spotkanie Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona
Spotkanie Andrzeja Dudy i Emmanuela MacronaFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Prezydent Andrzej Duda przebywał w środę w Paryżu, gdzie złożył roboczą wizytę, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy obu przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii Europejskiej.

1200 andrzej duda emmanuel macron pap.jpg
"Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa da korzyści Polsce, Francji i UE". Prezydent po spotkaniu z Macronem

Wieczorem w środę prezydent Polski wystąpił w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info, gdzie został zapytany o swoją wizytę. Mówiąc o stosunkach pomiędzy Polską a Francją, Andrzej Duda stwierdził, że oba państwa są "sojusznikami i partnerami".

Posłuchaj
00:59 11368424_1.mp3 Spotkanie prezydentów Polski i Francji - relacja Stefana Foltzera (IAR) 

- To było bardzo dobre spotkanie, jestem z niego zadowolony. Pan prezydent mnie zaprosił, żeby porozmawiać o ważnych sprawach, które łączą nasze kraje, także w ramach europejskiej wspólnoty - powiedział Andrzej Duda, zaznaczając, że była to jego trzecia rozmowa z Emmanuelem Macronem w ciągu ostatniego pół roku.

Prezydent: Francja docenia perspektywę współpracy z nami

Prezydent wyraził też nadzieję, że środowa rozmowa, którą określił też jako "bardzo szczerą i otwartą", rysuje "bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".

- Francja jest drugim najsilniejszym krajem Unii Europejskiej, my jesteśmy najsilniejszym krajem naszej części Europy. Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy tutaj dużym państwem także i w ramach współpracy Trójmorza, więc nasza pozycja jest licząca się. Cieszę się bardzo, że Francja to docenia i widzi też perspektywę współpracy z nami na długie lata - zaznaczył Andrzej Duda.

Szeroka tematyka spotkania prezydentów

- Cieszy mnie, że Francja chce rozwijać bezpieczeństwo europejskie i w ramach NATO zacieśniać europejską współpracę militarną - powiedział prezydent. Dodał, że ten temat był poruszony podczas jego rozmowy z Emmanuelem Macronem.

Posłuchaj
00:27 11368543_1.mp3 Andrzej Duda: chcemy zacieśniać współpracę militarną i energetyczną z Francją (IAR)

Z innych tematów tej rozmowy wymienił: bezpieczeństwo energetyczne, ochronę klimatu, "przyszłość polskiego miksu energetycznego", przyszłość energetyki w Europie, "także atomowej".

Jak dodał, "z punktu widzenia działań zmierzających do ochrony klimatu" polsko-francuska współpraca "właśnie się rozpoczyna".

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także