more_horiz
Wiadomości

Blisko 200 ofiar tlenku węgla. PSP przypomina o sprawdzaniu stanu technicznego instalacji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:53
Od początku października strażacy interweniowali 221 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 67 wymagało hospitalizacji - poinformował bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Marcel Paschertz

Z danych przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października strażacy interweniowali 221 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 67 wymagało hospitalizacji. W całym 2021 roku odnotowano 32 ofiary śmiertelne, w tym trzy od września 2021.

straz 1200.jpg
"Cichy zabójca", który zbiera żniwo każdego roku. W "Bezpiecznej Jedynce" o czadzie

W czasie sezonu grzewczego 2020/2021 PSP interweniowała 2756 razy. W wyniku zatrucia czadem zmarły 43 osoby, a 1187 osób wymagało hospitalizacji. Z kolei w ostatnich dziesięciu latach największą liczbę ofiar śmiertelnych zanotowano w sezonie 2010/2011, kiedy w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 111 osób.

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

PSP, jak co roku od 1 października - umownej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego - rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", która potrwa do końca marca 2022 roku.

komin dym smog domek 1200 free
Początek sezonu grzewczego. Strażacy przypominają: sprawdź komin i kup czujkę czadu

Jak przypomniał bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegające na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

Zadbaj o instalację

W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - kontrole takie powinny być wykonywane co najmniej raz w roku.

Z kolei w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. - co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

Natomiast w przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być natomiast wykonywane co najmniej raz na pięć lat.

czujnik czadu free 1200.jpg
Ponad 530 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia

PSP przypomniała, że niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno - co najmniej raz na trzy miesiące. Z kolei w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych - co najmniej raz na sześć miesięcy.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w obiektach lub ich częściach powinno odbywać się natomiast co najmniej raz w roku, jeżeli - jak podkreśla Państwowa Straż Pożarna - większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Domowe czujki dymu 

- Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla - powiedział bryg. Karol Kierzkowski.

Czytaj również:

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

nt

Zobacz także

Zobacz także