"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie

2021-11-02, 18:44

"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie
Kardynał Stanisław Dziwisz. Foto: Facebook/Archidiecezja Krakowska

Przy dźwiękach dzwonu Zygmunt do grobów królewskich w katedrze na Wawelu zeszła we wtorek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei - apelował podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz.


Powiązany Artykuł

cmentarz figura posąg aniołek Shutterstock 1200.jpg

Były metropolita krakowski poprowadził procesję. Poprzedziła ją msza św., podczas której modlono się za wszystkich, których szczątki spoczywają w podziemiach katedry.

W homilii kardynał przywołał słowa z listu św. Pawła do Koryntian: "Wiemy […], że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie".

- Oto najważniejsze zadanie całego Kościoła oraz każdej i każdego z nas. W świetle tego wyzwania i misyjnego zadania tracą ostrość wszystkie nieporozumienia i napięcia, oskarżenia, spory i konflikty, które towarzyszą naszemu życiu społecznemu - mówił kard. Dziwisz. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei. Patrzmy na otaczającą nas rzeczywistość z punktu widzenia i w światłach wieczności - apelował.

Były metropolita krakowski przypomniał, że dokładnie 75 lat temu, 2 listopada 1946 r., po przyjęciu święceń kapłańskich w kaplicy biskupów krakowskich młody ksiądz Karol Wojtyła odprawił w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda, mszę prymicyjną.

Pięć stacji

- Stąd niejako wyruszył do Wiecznego Miasta, by podjąć dalsze studia i przygotować się do czekających go zadań. Stąd, po latach, na początku października 1978 r., wyruszył do Rzymu, by stać się biskupem urbis - miasta oraz duchowym przywódcą orbis - świata wkraczającego w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa - mówił hierarcha. - Jakże nie dziękować dziś Bogu za jego pontyfikat, za jego służbę, za jego nauczanie i świętość umacniającą dzisiejszy Kościół. Jakże dziś nie prosić w tej katedrze: święty Janie Pawle II – módl się za nami! - dodał.

Powiązany Artykuł

1200_Nycz_PAP.jpg

Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy pięciu stacjach przy: konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w kaplicy Zygmuntowskiej, kaplicy Świętokrzyskiej i w krypcie św. Leonarda.

Modlitwy zgromadzeni zanosili za wszystkich, którzy odeszli w minionym roku. Modlono się za biskupów i duchownych, w szczególności za zmarłego 2 września proboszcza parafii archikatedralnej ks. prałata Zdzisława Sochackiego; za siostry i braci zakonnych; za służących ojczyźnie, za walczących o wolność i poległych za niepodległość kraju; za ofiary wojen i totalitaryzmów; za zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych.

Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki i ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej