more_horiz
Wiadomości

Wiceminister zdrowia: w tej chwili nie planujemy dodatkowych obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:27
Wiceszef ministerstwa zdrowia Waldemar Kraska poinformował w TVP1, że w tej chwili resort "nie planuje wprowadzenia dodatkowych obostrzeń". - Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują - zaznaczył.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Foto: PAP/Tomasz Gzell

1200_Niedzielski_PAP.jpg
Nowy rekord zakażeń. Adam Niedzielski: dzisiejszy wynik to 15 900 przypadków koronawirusa

W piątek zbiera się zespół zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego bieżącą sytuację epidemiczną przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują - powiedział Kraska.

Pytany o ewentualne zamknięcie szkół, wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że rząd będzie chciał utrzymać w najbliższym czasie naukę stacjonarną. - Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny - mówił Kraska i akcentował przy tym aspekt psychologiczny przebywania dzieci z rówieśnikami w szkole.

Baza łóżek

Kraska przyznał, że w szkołach w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim pojawiają się ogniska i poinformował, że jest ich obecnie około tysiąca. Wiceszef resortu zdrowia poinformował ponadto, że baza łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie w Polsce niecałe 14 tys. miejsc, z czego zajętych jest 9 tys.

Poinformował także, że w piątek o godz. 16.00 pierwszy pacjent trafi do szpitala tymczasowego na warszawskim Okęciu. - Otwieramy nowe placówki, także szpital tymczasowy dzisiaj zostanie otwarty o 16.00 na Okęciu, gdzie pierwszy pacjent trafi - powiedział Kraska.

pap kościół maseczki 1200.jpg
"Nie ma obowiązku, ale jest rozsądek". Szef MZ o noszeniu maseczek w zatłoczonych miejscach

Wzrost zakażeń

Dopytywany o apogeum liczby zakażeń, Kraska podkreślił, że najbardziej pesymistyczne scenariusze zakładają liczbę zakażeń w Polsce rzędu 35-40 tys. dziennie, a szczyt zakażeń w tej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Wiceszef MZ, pytany o dopuszczenie przez Wielką Brytanię do użycia opracowanej przez firmę Merck tabletki (molnupiravir), która leczy COVID-19, odparł, że UE wchodzi w program zakupów podobny do zakupu szczepionek.

- W ten program także jako Polska wchodzimy, będziemy w tym programie uczestniczyć - mówił Kraska.

- Czekamy na zatwierdzenie tego leku przez Europejską Agencję Leków i jeżeli będzie zatwierdzony, to oczywiście także w Polsce ten lek się pojawi - dodał. 

pkur

Zobacz także

Zobacz także