more_horiz
Wiadomości

Zapora przy polsko-białoruskiej granicy stanie w 2022 r. Premier: to będą skomplikowane prace inżynieryjno-budowlane

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 21:51
Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, zapora na granicy z Białorusią stanie wiosną lub latem przyszłego roku. Za parę tygodni ruszają skomplikowane prace inżynieryjno-budowalne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/@TadeuszGiczan

Premier odpowiadając na pytania posłów w Sejmie podczas dyskusji poświęconej sytuacji na granicy z Białorusią odniósł się m.in. do pomocy z zewnątrz. - Finansowo my sobie damy radę, ale jeżeli będzie gotowość do wsparcia nas setkami milionów złotych czy euro, to tę pomoc przyjmiemy. Jak najbardziej tak, bo dlaczego nie - powiedział.

premier 1200 (1).jpg
Premier: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi, rozmawiamy z partnerami w UE

Nawiązał także do krytyki posła Konfederacji Roberta Winnickiego, który mówił, że od sierpnia apeluje o zbudowanie na granicy stałej zapory. Szef rządu podkreślił, że w lipcu na granicy powstała pierwsza zapora, we wrześniu druga. - Pan poseł nas dzisiaj krytykuje, że nie ma tej trzeciej, ostatniej, do której dopiero Sejm przekonaliśmy nie tak dawno i to wbrew woli Koalicji Obywatelskiej, niestety - podkreślił.

Mur stanie w 2022 r.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zakłada powstanie na granicy wschodniej zapory, weszła w życie w miniony czwartek (4 listopada). Sejm uchwalił ją 14 października, a 29 października rozpatrzył wprowadzone do niej w Senacie poprawki.

Czytaj także:

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że zapora zostanie zbudowana w ciągu pierwszego półrocza 2022 r. Jej szacowany koszt to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych (perymetrii).

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że za parę tygodni ruszają prace. - To są skomplikowane prace inżynieryjno-budowlane, ale wiosną czy latem przyszłego roku stanie ta zapora - zapewnił.

Polskie służby dbają o ochronę granic

Szef rządu potwierdził, że na granice będzie kierowanych więcej żołnierzy. - Pan minister Błaszczak właściwie stale, co tydzień powiększa naszą obecność według potrzeb - powiedział. Jak dodał, półtora miesiąca temu na granicy działało 6 tysięcy żołnierzy, a obecnie to 13 tysięcy.

Posłuchaj
00:56 premier w sejmie o bialorusi - spec - piesniewski .mp3 Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef rządu powiedział, że musimy mieć pełną świadomość, że jesteśmy wszyscy obserwowani, przede wszystkim zza wschodniej granicy - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział też na pytanie posła PiS, byłego wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego dotyczące zaangażowania w działania przy granicy np. Ochotniczych Straży Pożarnych, myśliwych czy leśniczych. - Pan minister zasugerował kwestię, którą rozważmy, a mianowicie włączenie Ochotniczych Straży Pożarnych w szerszym zakresie, leśniczych oraz myśliwych. Zastanowimy się nad tym. Nie mówię dzisiaj "tak" lub "nie", ale rzeczywiście przemyślimy ten temat, bo to są rzeczywiście ważne zasoby organizacyjne - ocenił szef rządu.

ng

Zobacz także

Zobacz także