more_horiz
Wiadomości

Obchody 11 listopada. Wielkie tłumy na Marszu Niepodległości [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 17:00
Pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż" odbył się w czwartek w Warszawie Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy przeszli mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Organizatorzy wydarzenia przekazali, że wzięło w nim udział 150 tys. osób. Poniżej przedstawiamy zapis relacji z tegorocznego pochodu.
Uczestnicy Marszu Niepodległości na ulicach Warszawy
Uczestnicy Marszu Niepodległości na ulicach WarszawyFoto: PAP/Piotr Nowak

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

11 listopada, dla upamiętnienia przekazania w 1918 roku przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Tak relacjonowaliśmy tegoroczny Marsz Niepodległości:

16:50

- Święto Niepodległości powinno nas wszystkich łączyć - łączyć pod biało-czerwoną flagą - powiedział w czwartek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

- Bardzo zależało nam na tym, aby uroczystość rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegła w sposób godny i bezpieczny - dodał szef UdSKiOR, zaznaczając jednocześnie, że w tym roku było "bardzo spokojnie".

16:39

16:28

Rafał Trzaskowski przekazał w czwartek, że na Marszu Niepodległości nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów. - Mam nadzieję, że tak będzie do samego końca i nie powtórzą się sceny jak z przed roku - mówił prezydent Warszawy 

16:08

15:58

Jan Józef Kasprzyk poinformował, że złożenie wieńców przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego było zakończeniem uroczystości Marszu Niepodległości pod patronatem państwa. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał, że całe wydarzenie przebiegło bardzo spokojnie.

15:42

15:41

Wśród uczestników Marszu Niepodległości znalazły się też osoby, które niosły ze sobą flagę Węgier.

15:35

15:34

Coraz więcej osób gromadzi się na błoniach Stadionu Narodowego. Uczestnicy marszu skupiają się pod sceną, na której ma odbyć się koncert i z której będą przemawiać organizatorzy wydarzenia.

15:22

"Czoło marszu chwilowo stanęło na wysokości stadionu. Na rondo Waszyngtona bokami wchodzą pierwsi demonstranci" - relacjonuje reporter PAP. Rondo zabezpiecza żandarmeria wojskowa, przy popiersiu Paderewskiego czeka kompania reprezentacyjna wojska z wieńcami.

15:21

15:15

15:03

Eurodeputowani PiS, którzy przebywają w czwartek Brukseli w związku z sesją Parlamentu Europejskiego uczcili polskie Narodowe Święto Niepodległości odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przed siedzibą PE. Europosłowie złożyli również kwiaty pod umieszczoną przy Parlamencie tablicą upamiętniającą "Solidarność" i polską walkę o wolność.

14:49

- Myśląc teraz o niepodległości przywołujemy walkę o nią, ale też pozostaje pewna doza niepokoju, co zrobić, aby niepodległość potwierdzać, umacniać - powiedział podczas obchodów Święta Niepodległości w Łodzi minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. - Myśląc teraz o niepodległości przywołujemy walkę o nią wielu pokoleń - dodał szef polskiej dypomacji.

14:45

14:44

14:42

W Marszu Niepodległości bierze udział ponad 100 tys. osób - wynika z informacji przekazanych PAP przez organizatorów. Czoło marszu, który kieruje się na błonia Stadionu Narodowego, jest już na moście Poniatowskiego.

14:39
- Jestem przekonany, że to jest bardzo dobra formuła, ta, którą znalazł pan minister Jan Józef Kasprzyk. (...) Dziś jest ten pierwszy raz i jestem przekonany, że ta formuła ma szansę sprawdzić się w przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując decyzję o upaństwowieniu Marszu Niepodległości.
Czytaj więcej
Przemysław Czarnek 1200.jpg
"Ta formuła może sprawdzić się w przyszłości". Czarnek o upaństwowieniu Marszu Niepodległości
14:34

"103 lata temu Polska odzyskała niepodległość po ciemnych czasach zaborów. Przez te lata Polacy robili wszystko, żeby osiągnąć jeden cel - wolną Ojczyznę. Dziś stoimy w obliczu agresji wschodniego sąsiada. Tak samo jak wtedy potrzebujemy wspólnoty, aby Polska była bezpieczna" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

14:25

14:23
13:52

Po przemówieniu prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza uczestnicy marszu kierują się w stronę mostu Poniatowskiego. Zgromadzeni mają ze sobą biało-czerwone flagi i śpiewają patriotyczne pieśni.

13:51

Uczestnicy Marszu Niepodległości na Rondzie Dmowskiego

Źródło: PAP/Leszek Szymański

13:49

Uczestnicy Marszu Niepodległości odśpiewali hymn państwowy i odpalili race.

13:14

Pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż" po godz. 13 z ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego. To największe zgromadzenie organizowane w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

13:09

- Okupiona krwią i cierpieniem wielu pokoleń niepodległość wymaga od nas szacunku wobec wszystkich, którym ją zawdzięczamy - napisała w czwartek na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

13:00

W Alejach Jerozolimskich od strony Dworca Centralnego przed Rondem Dmowskiego zaczyna formować się Marsz Niepodległości. Początek zaplanowano na godz. 13.

12:54

Posłuchaj
00:30 11393922_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: polska państwowość na pniu tradycji chrześcijańskiej
12:50
12:46
12:44

- Zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy częścią Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, stanowiących fundament także i naszej tradycji i kultury - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.

12:36
12:33

- Bardzo często zmierzano do tego, by zniszczyć nasz naród. Nigdy się to nie udało. Zawsze trwaliśmy przy naszej tradycji, wierze, kulturze. Zawsze tu byliśmy i jesteśmy. Nie zniszczyły nas wojny i zabory - powiedział prezydent.

12:33
12:28
12:25
12:21
12:19
12:17

 - Nasze zadanie to nie stracić nic z tamtego szczęścia ludzi, którzy poczuli smak wolności (w 1918 r.). Nie stracić nic z tego smaku wolności, by przekazać ją kolejnym pokoleniom – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w katedrze wawelskiej.

12:15

Włoski dziennik "La Repubblica" opublikował w czwartek na swojej stronie internetowej tekst prezydenta RP Andrzeja Dudy w związku ze Świętem Niepodległości. Nadano mu tytuł: "Przeciwko nowym wojnom hybrydowym. Niech Europa działa razem i działa teraz".

"Wolność, solidarność i szacunek dla prawa to wartości fundamentalne" - te słowa polskiego prezydenta wyeksponowano w rzymskiej gazecie.

12:15
12:14
12:01

Rozpoczynają się centralne obchody Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyć ma się uroczysta odprawa wart.

11:57
11:48

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył w czwartek kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

- Apeluję, abyśmy wszyscy uczcili Święto Niepodległości z szacunkiem dla innych, miasta, wartości, o które walczyli bohaterowie, i przede wszystkim godnie - podkreślił.

11:45

W południe na wszystkich antenach Polskiego Radia zabrzmi hymn państwowy. W ten sposób Polskie Radio włącza się w akcję "Niepodległa do Hymnu".

11:45

Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że niepodległość jest darem i zadaniem - jak wolność, której się nie otrzymuje raz na zawsze.

Metropolita warszawski przewodniczył mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

11:30

Przed południem na rondzie Dmowskiego zaczęli gromadzić się pierwsi uczestnicy Marszu Niepodległości. Mają z niego ruszyć o godz. 13.

Przygotowania do marszu widać jednak już od rana - wzdłuż jego trasy postawiono barierki, a w centrum stolicy nie kursują autobusy i tramwaje.

11:28

W intencji niepodległej Ojczyzny odprawione zostało w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie nabożeństwo ekumeniczne.

Wspólnie modlili się ewangelicy i katolicy. Odzyskanie niepodległości świętowali w czwartek także żywczanie.

11:13
11:09

Wciągnięciem flagi państwowej na 42-metrowy maszt znajdujący się na Górze Gradowej zainaugurowano w czwartek w Gdańsku miejskie obchody Święta Niepodległości.

Najwyższy w Gdańsku maszt powstał trzy lata temu dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

10:58
10:56

Święto Niepodległości jest dziś obchodzone także w Dubaju, gdzie od 1 października trwa Wystawa Światowa Expo 2020.

Specjalne atrakcje dla gości z całego świata będą dostępne w Pawilonie Polski, zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

10:50
10:49
10:38
10:34
10:28
10:27

 Uwzględniamy, że na trasie marszu i w czasie wszystkich uroczystości mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności – powiedział w czwartek rzecznik Komendanta Stołecznego Policji Sylwester Marczak.

10:20

Znicze przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim KL Auschwitz złożyły w Święto Niepodległości oświęcimskie władze samorządowe i dyrekcja Muzeum Auschwitz. Obóz jest symbolem martyrologii naszego narodu.

10:18

W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy.

10:17

Premier, ministrowie i parlamentarzyści złożyli wieńce pod pomnikami ojców polskiej niepodległości. Politycy, w tym szef rządu Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński składali je kolejno pod warszawskimi monumentami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

10:06

10:02
10:00

W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Senatu Tomasz Grodzki złożył w czwartek wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

09:53

- To bardzo budujące, że tak wielu naszych rodaków przychodzi 11 listopada tu, do Grobu Nieznanego Żołnierza, na Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, by oddać hołd symbolicznie wszystkim tym, którzy za wolność Polski walczyli, oddali życie - mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

09:44

W Dniu Niepodległości, w imieniu Stanów Zjednoczonych i własnym, życzę Wam dalszego rozwoju, rosnącego dobrobytu i pokoju. Wszystkiego najlepszego, Polsko! - napisał w czwartek na Twitterze chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.

09:30
09:26
09:24

Prezydent podkreślił, że 11 listopada "to w każdym roku wyjątkowa data".

- Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość przez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem brygadierowi wtedy jeszcze, Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu Marszałkowi Rzeczypospolitej, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, gdy nie wolno było go obchodzić przez wiele lat - powiedział Andrzej Duda.

09:20
09:18

Z okazji Święta Niepodległości Ambasada RP w Chinach zorganizowała w środę wieczorem koncert polskiej muzyki w aranżacji jazzowej – poinformowała polska placówka dyplomatyczna.

W kościele w japońskim mieście Chofu w metropolii Tokio odbyła się msza święta.

09:15

- Polacy nadal mogą liczyć na zaangażowanie Węgier na rzecz osiągania wspólnych celów – oznajmił premier Węgier Viktor Orban w czwartkowym liście do premiera Mateusza Morawieckiego z okazji Święta Niepodległości.

09:12

Szef Rady Europejskiej złożył Polsce życzenia w 103. rocznicę odzyskania niepodległości. "Wszystkiego najlepszego Polsko w Dniu Niepodległości" - napisał na Twitterze Charles Michel.

09:07
09:02
09:00

Różne wydarzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości - organizowane przez Ambasadę RP oraz przez Polonię - w Wielkiej Brytanii będą się odbywać od czwartku do niedzieli.

08:50
08:49

W stolicy od samego rana można spodziewać się utrudnień komunikacyjnych w związku z Marszem Niepodległości. Wyłączony z ruchu jest m.in. most Poniatowskiego.

Objazdami jeżdżą tramwaje i autobusy łączące Pragę i Śródmieście, a także autobusy, których trasa przechodzi przez Trakt Królewski.

08:41

Prezydent Andrzej Duda w czwartek w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa.

Prezydent złoży też wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami pozostałych Ojców Niepodległości.

08:40
08:35

- Polska, żeby przetrwać, musi być silna jednością i wspólnotowością. Ci, którzy się wypisują z polskiej wspólnoty, niech powiedzą to jasno, bo konsekwencją ich działań jest to, że gdzieś tam na końcu suwerennej Polski po prostu nie będzie - mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

08:32

 - Listopad 1918 roku przyniósł także odrodzenie się polskiej dyplomacji – napisał w czwartek na swoim profilu na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

08:30

- Dbajmy o to, by budować silną, sprawiedliwą Rzeczpospolitą, której już nigdy nie zagrozi utrata suwerenności – napisał w czwartek na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

08:27

- W Narodowe Święto Niepodległości szczególnie pamiętajmy o żołnierzach, policjantach i funkcjonariuszach Straży Granicznej, którzy spędzą ten dzień na służbie, chroniąc nasze granice, dbając o nasze bezpieczeństwo i o naszą niepodległość - podkreślił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.

08:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w czwartek Polsce i prezydentowi Andrzejowi Dudzie życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

08:22
08:19

 Spotkania weteranów, msze za Ojczyznę, koncerty, wystawy i występy uczniów wzbogacają polonijne uroczystości Święta Niepodległości. Odbywają się 11 listopada, a także w inne dni.

Polscy i amerykańscy weteranami, którzy służyli na frontach II wojny światowej, w Wietnamie, w Iraku i w Afganistanie spotkali się w polskim konsulacie w Nowym Jorku 9 listopada z okazji Święta Niepodległości. Przybyły też ich rodziny i przedstawiciele Akademii Wojskowej z West Point.

08:14

- Wyzwania, z jakimi Polska musiała się mierzyć po odzyskaniu w 1918 r. niepodległości, były zupełnie wyjątkowe w historii i Polska im sprostała, czego nie zmienia nawet późniejsza przegrana w 1939 r. – mówi brytyjsko-polski historyk Adam Zamoyski.

08:09
08:06

 - Proces kształtowania się polskiej państwowości był rozpisany na kilka lat. Rozpoczął się jesienią 1918 i trwał do marca 1921 r. – mówi historyk prof. Andrzej Chwalba.

08:03

- Święto Niepodległości to dobry dzień, aby wszyscy Polacy złożyli wyrazy wsparcia i solidarności dla funkcjonariuszy na granicy - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.

Szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot Szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot
07:58

Z okazji Święta Niepodległości przed parlamentem Ontario w Kanadzie podniesiona została polska flaga. W ceremonii wzięli udział polscy i kanadyjscy politycy, dyplomaci i przedstawiciele polonijnych organizacji.

Spiker parlamentu Ontario Ted Arnott podkreślił, że Kanadyjczycy świętują razem z Polakami, bowiem 11 listopada to w Polsce Święto Niepodległości a w Kanadzie – Remembrance Day, podczas którego czci się pamięć weteranów.

- Dzielimy ze sobą przyjaźń i wartości - dodał Arnott.

07:40

Wsparcie stołecznej policji oddziałami z regionów, armatki wodne i bariery antyterrorystyczne - takie działania podjęły służby przed tegorocznym Marszem Niepodległości. Rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak podkreśla, że liczy na spokojny przebieg tego zgromadzenia i innych wydarzeń ulicznych tego dnia.

07:38
07:32

W Rzymie miejscem oficjalnych obchodów Święta Niepodległości jest tradycyjnie popiersie marszałka Józefa Piłudskiego. Marmurowy pomnik na granitowej kolumnie stoi przy jednej z ulic dzielnicy Parioli. Ulica ta wraz z odsłonięciem pomnika Piłsudskiego otrzymała jego imię.

07:30
07:28
07:26

Przy Barbakanie w Krakowie stanie punkt szczepień, gdzie od godz. 10 do 16 – w ramach akcji "Szczepimy się dla Niepodległej" – będzie można otrzymać zastrzyk z preparatem przeciwko COVID-19. Będzie też możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie.

Do udziału w akcji szczepień przy Barbakanie z okazji Dnia Niepodległości zapraszają wojewoda małopolski, Muzeum Krakowa i szpital MSWiA w Krakowie.

07:24

Obchody Święta Niepodległości, które odbędą się w strefie stanu wyjątkowego - z uwagi na obowiązujący stan wyjątkowy - w niektórych miejscowościach będą miały ograniczony charakter - wynika z wypowiedzi niektórych samorządowców. Część z nich przyznaje, że wpływ na to ma również pandemia COVID-19.

07:07
07:02
07:00
06:56

Uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w katedrze łacińskiej (godz.10.00) rozpoczną się we Lwowie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz powiedziała, że ze względu na ograniczenia pandemiczne obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski będą skromniejsze.

06:56

W obchodach Święta Niepodległości uczestniczą w Rosji polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii, w kościołach w Irkucku i Petersburgu odbywają się z tej okazji msze w intencji Ojczyzny.

Program kulturalny został ograniczony ze względu na sytuację epidemiczną.

06:55

W Niemczech uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ograniczają się tym razem do kilku inicjatyw placówek oświatowych, Polskich Misji Katolickich i środowisk sportowych.

Główny punkt programu obchodów Święta Niepodległości odbędzie się dopiero za tydzień.

06:54

Uroczystości upamiętniające 11 listopada 1918 roku odbędą się w całej Polsce, ale świętować będą także Polacy poza granicami kraju.

Polacy na Litwie tradycyjnie uczczą Święto Niepodległości na wileńskim cmentarzu Na Rossie. Znajduje się tam mauzoleum, gdzie od 1936 roku spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

06:49
06:45

Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości - 11 listopada - będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii kraju. Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi.

Posłuchaj
01:01 belarus - obchody - spec .mp3 Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
06:43
06:41

"W trosce o wspólne dobro najpełniej przejawia się nowoczesny patriotyzm i poczucie obywatelskiego obowiązku. Tylko taka postawa pozwala nam być duchowymi spadkobiercami tych, którzy ofiarnie i bezgranicznie służyli Polsce" - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście z okazji tegorocznego Święta Niepodległości.

Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek
06:38

Resort obrony organizuje Święto Niepodległości 11 listopada pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru"; akcja ma zasięg ogólnopolski - 103 lata po odzyskaniu niepodległości w 103 jednostkach wojskowych w całym kraju żołnierze będą opowiadać o tradycjach polskiego munduru.

06:34

Uwaga na utrudnienia w ruchu.

06:33
06:31

Stołeczna policja zapewnia, że jest przygotowana na zabezpieczenie wydarzeń Święta Niepodległości.

Rzecznik stołecznej policji zapewnia, że funkcjonariusze są gotowi do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Święta Niepodległości 
06:29

Ponad 4 miliony uczniów z 21 tysięcy szkół odśpiewało wczoraj Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Wspólne śpiewanie odbyło się o godzinie 11.11. Po raz pierwszy akcja odbyła się z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku.

06:22

Marsz Niepodległości będzie bez wątpienia największym wydarzeniem obchodów 11 listopada w Warszawie, lecz nie jedynym. W centrum miasta zaplanowano ok. 30 zgromadzeń. Będą utrudnienia w komunikacji.

Zobacz także

Zobacz także