more_horiz
Wiadomości

Zbyt łagodny wyrok za wykorzystanie seksualne chłopców. Kasacja Prokuratora Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:35
Sąd II instancji ponownie będzie musiał się zająć wymiarem kary, jaką należy wymierzyć b. opiekunowi z ośrodka młodzieżowego za seksualne wykorzystanie dwóch chłopców. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w tej sprawie uwzględniono kasację Prokuratora Generalnego.
Prokurator Generalny argumentował w kasacji, że kara była rażąco niska, a sąd II instancji zaniechał rzetelnej kontroli odwoławczej
Prokurator Generalny argumentował w kasacji, że kara była rażąco niska, a sąd II instancji zaniechał rzetelnej kontroli odwoławczejFoto: shutterstock/HumsterAnna

Mężczyzna został skazany przez gliwicki sąd na trzy lata więzienia. Orzeczono też wobec niego zakaz wykonywania działalności związanej z opieką nad dziećmi przez 10 lat oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 m - także przez 10 lat. Taki wyrok utrzymał w czerwcu 2019 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach.

W nocy, poza zasięgiem monitoringu

W ocenie Prokuratora Generalnego ta prawomocna kara była "rażąco niska".

1200_sąd_młotek_shutterstock.png
Jest pierwsza kasacja Prokuratora Generalnego na wniosek komisji ds. pedofilii

"Mężczyzna będąc opiekunem dzieci, wykorzystując zaufanie dwóch chłopców, wielokrotnie doprowadził ich do poddania się innym czynnościom seksualnym. Do zdarzeń dochodziło na terenie ośrodka młodzieżowego. Częstokroć działo się to podczas dyżurów nocnych, kiedy mężczyzna pełnił rolę opiekuna nocnego" - wskazała PK informując o okolicznościach sprawy.

Czytaj także:

Prokuratura zaznaczyła, że sprawca - w celu realizacji przestępczego procederu - aranżował sytuacje "sam na sam" z pokrzywdzonymi wybierając odpowiednie miejsca, w tym takie, które nie były objęte monitoringiem.

Zaufanie małoletnich

Jak argumentował w swojej kasacji PG, sąd II instancji zaniechał jednak "rzetelnej kontroli odwoławczej w zakresie orzeczenia o karze, skutkiem czego doszło do wymierzenia skazanemu, za dwie zbrodnie wobec małoletnich, kary rażąco łagodnej".

komisja ds pedofilii forum 1200.jpg
Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok

"Ferując rozstrzygnięcie o karze, sądy nie uwzględniły w wystarczającym stopniu, że skazany nadużył zdobytego uprzednio zaufania małoletnich pokrzywdzonych i skutków jakie wywołały w ich rozwoju psychofizycznym jego przestępcze zachowania" - ocenił PG.

Brak skrupułów

Jednocześnie w kasacji argumentowano, że skazany wielokrotnie, przez dłuższy czas i w sposób przemyślany, "dopuszczał się innych czynności seksualnych na szkodę małoletnich chłopców, działając z niskich pobudek, a sposób popełnienia przez niego przestępstwa charakteryzował się wyjątkową niegodziwością i brakiem skrupułów w dążeniu do zaspokojenia własnych popędów płciowych".

"Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego i uchylił wyrok SA w Katowicach w zakresie rozstrzygnięcia o karze" - podała PK informując o decyzji SN.

Uchylono także orzeczenie w części orzekającej o środku karnym, gdyż prokuratura wskazywała także na nieprawidłowości w orzeczonym zakazie wykonywania działalności związanej z wychowywaniem małoletnich lub opieką nad nimi.

Sprawę - w odniesieniu do tych kwestii - ponownie rozpozna Sąd Apelacyjny w Katowicach.

fc

Zobacz także

Zobacz także