more_horiz
Wiadomości

"Szukający pomocy nadal ją otrzymują". 79 opozycjonistów z Białorusi trafiło do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:17
Minionej doby do Polski wjechało 79 opozycjonistów z Białorusi, którzy poszukiwali pomocy - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że osoby złożyły wnioski o ochronę międzynarodową lub zadeklarowały złożenie takich wniosków w najbliższym czasie.
Konferencja prasowa rzecznik SG ppor. Anny Michalskiej
Konferencja prasowa rzecznik SG ppor. Anny MichalskiejFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Rzecznik Straży Granicznej na konferencji prasowej mówiła, że Białorusini, którzy poszukują pomocy w Polsce cały czas ją otrzymują.

policja granica TT 663.jpg
Tomasz Krupa o kryzysie na granicy: nie ma dnia, żebyśmy nie zatrzymywali kurierów

Pomoc humanitarna dla Białorusinów

- Minionej doby do Polski wjechało 79 osób, opozycjonistów, którzy poszukiwali pomocy w Polsce. Te osoby złożyły wnioski o ochronę międzynarodową lub zadeklarowały, że w najbliższym czasie złożą takie wnioski, lub wjechały na podstawie wiz humanitarnych - powiedziała.

Dodała, że obecnie w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 1856 cudzoziemców, a minionej doby wydano 31 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. - Od zmiany przepisów, czyli od 26 października takich postanowień wydano już prawie 1,5 tys. - zaznaczyła.

Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Chodzi o zorganizowaną akcję sprowadzania migrantów na Białoruś, by ci potem próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polską.

Od początku roku straż graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. W tym roku zatrzymano już 2,5 tys. cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę z Białorusi do Polski.

Czytaj również:

granica free 1200 wot silnewsparcie_strazy_granicznej_08 (1).jpg
Migranci forsowali granicę przy pomocy petard i laserów. Rzecznik SG: pomagają im służby białoruskie

Próba siłowego przekroczenia granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Posłuchaj
00:27 SG Michalska IAR 1.mp3 Rzecznik SG o siłowym przekraczaniu granicy (IAR)

Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że minionej doby doszło do kilku prób siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy migrantów. Tłumaczy, że największa grupa próbowała sforsować granicę wieczorem w Dubiczach Cerkiewnych. Po stronie białoruskiej zgromadziło się tam około 500 migrantów. 200 z nich przedostało się na terytorium Polski, ale zostało zatrzymanych kilkadziesiąt metrów od linii granicy. Grupa ta zachowywała się agresywnie. Mężczyźni rzucali w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, petardami i oślepiali ich laserami.

TwitterMON_1200_granica
"Stoję murem za żołnierzami". Szef MON o kulisach interwencji wobec fotoreporterów na granicy

Próby siłowego przekroczenia granicy przez grupy złożone z kilkudziesięciu imigrantów były podejmowane także w Mielniku i Czeremsze. Z kolei na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonariusze udaremnili próbę przekroczenia granicy na rzece Bug. Funkcjonariusze zobaczyli tam w pontonie 3 imigrantów, którzy próbowali przepłynąć na stronę polską.

Posłuchaj
00:21 SG Michalska IAR 2.mp3 Próba przekroczenia granicy na Bugu (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także