more_horiz
Wiadomości

Müller: premier będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich, dotyczących naszego regionu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 21:00
- Mamy do czynienia z pewnego rodzaju osłabieniem ataku na polską granicę, ale nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych; premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich dot. obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Na granicy polsko-białoruskiej - operacja Silne Wsparcie
Na granicy polsko-białoruskiej - operacja "Silne Wsparcie"Foto: DWOT

Rzecznik rządu pytany był w Polsat News, czy w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy planowane są w najbliższym czasie jakieś spotkania dyplomatyczne premiera Mateusza Morawieckiego.

- Przede wszystkim z jednej strony mamy do czynienia z pewnego rodzaju osłabieniem w tych godzinach ataku na polską granicę, ale absolutnie ze względu na informacje wywiadowcze i wszelkie inne, które mamy od sojuszników, nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych. (...) Pan premier w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich, dotyczących właśnie obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Müller.

Jak podkreślił, "to, co widzieliśmy w tej chwili na granicy polsko-białoruskiej, to jest raczej jeden z symptomów możliwych działań w długoterminowej perspektywie i o tym będziemy rozmawiać w stolicach europejskich".

Mińsk i Moskwa nie rezygnują z planów eskalacji

Pytany, o jakich stolicach europejskich jest mowa, odparł, że nie chce mówić konkretnie, bo "w tej chwili dosłownie są umawiane w poszczególnych stolicach europejskich". Pytany, czy jednym z tych miejsc będzie Berlin, odparł, że "to oczywiście jedno z miejsc, w którym pewnie bez wątpienia trzeba się też spotkać". - Natomiast akurat z kanclerz (Angelą) Merkel mieliśmy stały kontakt telefoniczny, a są takiej kraje UE, które o konflikcie na linii Polska-Białoruś wiedzą dużo mniej i trzeba o tym też mówić, plus dawać sygnał wyraźny dla państw bałtyckich o wsparciu czy chociażby skandynawskich, bo one są narażone na tego typu działania - podkreślił.

Rzecznik rządu pytany był, czy wchodzimy w etap deeskalacji kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, odparł: "Deeskalacji na tym etapie. Ale to oczywiście nie oznacza, że zarówno Mińsk, jak i Moskwa rezygnują z planów destabilizacji obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Pamiętajmy o tym, że mówimy tu chociażby jeszcze o planowanym uruchomieniu Nord Stream 2. To też kolejne narzędzie w rękach Rosji, które może być użyte".

Czytaj również:

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane z sytuacją na granicy. 

23:34
22:39

Białoruska straż graniczna uczy migrantów, w jaki sposób rzucać kamieniami i kłodami w polskich funkcjonariuszy na granicy i w jakie miejsca uderzać nożem - przekazał w piątek na Twitterze opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta.

Portal opublikował krótki film nagrany telefonem komórkowym. Jak podał serwis nagranie zostało zrobione w jednym z pokoi, gdzie białoruscy funkcjonariusze przetrzymują migrantów.

"Będziecie mieli noże, sprzęt, waszym zadaniem będzie dźgać w niechronione miejsca" - mówi na nagraniu osoba w czarnym ubraniu. "W szyję, pachy, nogi, ręce" - wymieniał.

"Nie bójcie się. Nie będą do was strzelać, a jeżeli będą, to tylko w powietrze" - dodał.

"Dobra! Zabierajcie ich" - polecił na koniec mężczyzna prowadzący instruktaż.

Nagranie kończy się w momencie, gdy osoby w kurtkach wychodzą z pomieszczenia.

22:07

- Na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskim piątek upłynął bez szczególnych zdarzeń, nie było też prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej - powiedział rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Ostatnią próbę nielegalnego przekroczenia granicy w woj. lubelskim odnotowano w czwartek wieczorem na wysokości placówki SG w Janowie Podlaskim.

21:41

Do 34 godzin wydłużył się wieczorem czas oczekiwania na odprawę ciężarówek, które chcą wyjechać na Białoruś przez polsko-białoruskie przejście w Bobrownikach - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. Rano było to 26 godzin.

W kolejce na odprawę czeka 810 tirów. W ciągu ostatnich dwunastu godzin odprawiono 310 ciężarówek - podała KAS.

21:37

Żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej, którzy pełnią służbę na granicy z Białorusią pomagali w piątek strażakom w gaszeniu pożaru budynków gospodarskich w miejscowości Łosiniany - poinformowano na Twitterze na profilu 16. Dywizji.

21:29

Minister Bogna Janke odwiedziła w piątek dwie placówki SG – w Połowcach i Białowieży – w których przebywają osoby oczekujące na prawo pobytu w Polsce, skierowanie do ośrodka zamkniętego lub na deportację do swojego kraju pochodzenia.

– W obu placówkach migranci mają zabezpieczone wszystkie potrzeby, od pomocy medycznej przez zabezpieczenie codziennych potrzeb życiowych po możliwość odpoczynku po trudnych przeżyciach na Białorusi i w lesie na granicy – zapewniła.

21:07

Sąd Rejonowy w Hajnówce (Podlaskie) aresztował wieczorem dwóch mężczyzn podejrzanych o zniszczenie w Świnorojach (Podlaskie) samochodów osób związanych z inicjatywą Medycy na Granicy. Wobec podejrzanej o to samo kobiety zastosował m.in. poręczenie majątkowe.

W środę policja zatrzymała trzy osoby podejrzewane o związek z tym przestępstwem: dwóch mężczyzn w wieku 23 i 25 lat oraz 23-letnią kobietę. To mieszkańcy Białegostoku, jak podawała policja - związani z miejscowym środowiskiem pseudokibiców. Do śledztwa zabezpieczono ich telefony komórkowe, laptopy oraz niebezpieczne narzędzia - maczety i noże.

20:23

20:22

"Z naszymi przyjaciółmi z USA pozostajemy zgodni co do diagnozy zagrożenia, jakim jest wywoływany przez Łukaszenkę i jego sojuszników konflikt hybrydowy. Jednocześnie wypracowujemy kolejne rozwiązania, by jak najlepiej zabezpieczyć Polskę, Europę i Sojusz Północnoatlantycki przed podobnymi zagrożeniami teraz i w przyszłości. Będziemy reagować stanowczo i adekwatnie do rozwoju sytuacji" - napisał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines.

19:58

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński rozmawiał z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Poinformował o tym na swoim profilu na Twitterze.

19:49

19:45

Rzecznik rządu Piotr Müller: Mimo pewnego osłabienia ataku na polską granicę, nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych; premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich

19:25

- Musimy obserwować bardzo czujnie tę sytuację. W ciągu poprzednich miesięcy też wielokrotnie bywało tak, że po dniu eskalacji następowało kilka dni względnego spokoju. Tak jest być może też również teraz. Ale też przypominam, że ten spokój, który widzimy na przejściu granicznym w Kuźnicy - Bruzgach nie oznacza, że nie ma prób forsowania granicy w innych miejscach. Te próby są, na skalę oczywiście mniejszą, ale one trwają, jak trwały od wielu tygodni - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

19:24

Łukaszenka już wykorzystuje w swojej propagandzie - jako fakt uznania przez ważnego polityka europejskiego jego prezydentury - rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel; to nie jest korzystna sytuacja - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

18:50

18:46

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził w rozmowie z włoską agencją La Presse, że strona białoruska od początku kryzysu przy granicy z Polską manipuluje obrazem wydarzeń przy wsparciu, jak dodał, rosyjskiej propagandy. Odnosząc się do wtorkowego ataku na polską granicę podkreślił, że "Polska ma prawo się bronić".

W rozmowie z agencją w piątek Żaryn oświadczył, że "Mińsk manipuluje obrazami migrantów, którzy znajdują się na Białorusi".

"Podczas gdy większość tych osób to młodzi mężczyźni z Iraku, służby i rosyjska propaganda pokazują dzieci i kobiety w nadziei, że obrazy te wywołają dalszą presję psychologiczną na rząd Rzeczpospolitej Polskiej"- oświadczył rzecznik ministra kordynatora służb specjalnych.

18:38

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych Avril Haines. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Spotkanie odbyło się na prośbę strony amerykańskiej. Avril Haynes rozmawiała również z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Avril Haynes spotkała się również z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta pod przewodnictwem szefa gabinetu prezydenta, ministra Pawła Szrota.

18:21

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski powiedział, że oficerowie w porozumieniu ze Strażą Graniczną i ośrodkami rządowymi opracowują również plan współpracy z mediami w pasie przygranicznym z Białorusią.

18:07

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski powiedział, że wzmocnione zostanie wsparcie psychologiczne osób, które pilnują granicy z Białorusią. O tę kwestię pytali senatorowie podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych.

Generał Tomasz Piotrowski podkreślił, że opracowywany jest plan wsparcia psychologicznego, który wkrótce zostanie wdrożony. Dodał, że zostanie wzmocnione wsparcie psychologiczne nie tylko dla żołnierzy i funkcjonariuszy, lecz także dla ich rodzin.

17:53

W czasie kryzysowej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w czasie niespotykanej nagonki na funkcjonariuszy mundurowych, chcemy wyrazić wsparcie i uznanie dla wszystkich dzielnych ludzi, którzy strzegą polskich granic - napisano w liście otwartym polskich humanistów.

Pod listem otwartym pisarzy znajdują się nazwiska takich autorów jak m.in. Andrzej Pilipiuk, Antoni Libera, Jacek Piekara, prof. Jacek Bartyzel, prof. Andrzej Nowak, Piotr Langenfeld.

17:35

Strona białoruska chce przywrócenia ruchu granicznego na przejściu Kuźnica-Bruzgi. Zwróciła się w tej sprawie do polskiej Straży Granicznej. Przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi generał Anatolij Łapo zapewnił w liście do polskich funkcjonariuszy, że przy granicy "nie ma już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb". To odpowiedź na ultimatum postawione przez polską Straż Graniczną.

17:22

17:21

17:03

Premier podkreślił, że celem rządu jest utrzymanie pokoju na granicy Unii Europejskiej i wschodniej flance NATO. Dodał, że kryzys na granicy jest aktem państwowego terroryzmu ze strony władz Białorusi. - Każdy terroryzm to akt desperacji - powiedział Mateusz Morawiecki. - Działania Białorusi to dowód na to, że nasza zdecydowana postawa działa. Aleksander Łukaszenka bije głową w mur. Dlatego my nie możemy się cofać ani odpuszczać - podkreślił premier. Dodał, że strategia, z jaką mamy do czynienia, została opisana w rosyjskiej doktrynie wojennej.

17:03

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej powinien skłonić polityków do jedności. Na swoim podcaście podkreślił, że granica jest w pełni kontrolowana przez polskie służby.

Szef rządu powiedział, że pierwszą lekcją z kryzysu powinna być lekcja jedności. Zaapelował przy tym o zakończenie "toksycznych podziałów". Dodał, że nie może być tak, że "w takiej chwili część polskiej opozycji wraz z eurodeputowanymi z innych krajów podpisuje się pod listem, w którym wzywają Komisję Europejską do pozbawienia naszego kraju środków z Krajowego Programu Odbudowy".

16:44

Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w piątek, że jest "absolutnie możliwe", iż jego wojska pomagały migrantom przedostać się do Polski, ale zaprzecza, że zostali oni zaproszeni na Białoruś.

- Myślę, że jest to absolutnie możliwe. Jesteśmy Słowianami. Mamy serca. Nasi żołnierze wiedzą, że migranci jadą do Niemiec. Może ktoś im pomagał. Nawet nie będę się temu przyglądał - powiedział Łukaszenka w wywiadzie na wyłączność udzielonym brytyjskiej stacji BBC w pałacu prezydenckim w Mińsku.

Zaprzeczył jednak, by zapraszał tysiące migrantów na Białoruś, by sprowokować kryzys graniczny.

16:41

USA solidaryzują się z Polską przeciwko wojnie hybrydowej Łukaszenki i próbom destabilizacji Europy. Obserwujemy co się dzieje i w razie potrzeby nie zawahamy się zareagować. Białoruski reżim musi przestać narażać życie ludzi i zakończyć hybrydowy atak - oświadczył na Twitterze chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.

16:30

Rozmowy z autorytarnym przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką są nieuniknione w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego, wywołanego przez nielegalną migrację – ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Podkreśla przy tym, że nie mowy o uznaniu Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

- Powinniśmy rozmawiać, bo jest problem, który stworzył sam Łukaszenka. (...) Bez jego udziału rozstrzygnięcie tego problemu jest niemożliwe lub bardzo trudne - powiedział Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji publicznej LTR w czwartek wieczorem.

16:28

Cała Unia Europejska wyraża obecnie wsparcie i solidarność dla Polski w związku z kryzysem bezpieczeństwa na granicy z Białorusią - powiedział w piątek w Brukseli wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po posiedzeniu unijnych ministrów odpowiadających za politykę rozwojową.

16:26

Na granicy z Białorusią są żołnierze-sportowcy, którzy służą tam razem z kolegami z wojska - podał szef MON Mariusz Błaszczak. Jak wyjaśnił, chodzi o utytułowanych sportowców i olimpijczyków: Alicję Tchórz, Patryka Dobka i Pawła Wojciechowskiego.

16:17

Strona białoruska deklaruje, że w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy nie ma już osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla polskich służb, w związku z czym chciałaby wznowienia na nim ruchu - wynika z odpowiedzi na pismo szefa polskiej SG gen. dyw. Tomasza Pragi.

16:10

"Chcemy wyrazić nasze wsparcie i uznanie dla wszystkich dzielnych ludzi, którzy strzegą polskich granic" - napisali pisarze, tłumacze, wydawcy i redaktorzy w liście otwartym opublikowanym w związku z kryzysową sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Podpisały się pod nim 43 osoby.

Na antenie Polskiego Radia 24 pisarz fantasy i dziennikarz Jacek Piekara wyjaśnił, że jest to symboliczny wyraz wsparcia dla służb, które strzegą naszych granic.

Posłuchaj
00:29 Piekara IAR.mp3 Jacek Piekara o liście humanistów z wyrazami poparcia dla służb strzegących granic (IAR)

Pod listem podpisali się między innymi Antoni Libera, profesor Andrzej Nowak, Bronisław Wildstein, Krzysztof Koehler i Wacław Holewiński.

16:00

Chciałbym, aby pierwszą lekcją z kryzysu jaki ma miejsce na polsko białoruskiej granicy była przede wszystkim lekcja jedności; musimy przejść przez to silniejsi, mądrzejsi i bardziej zjednoczeni. Głośno apeluję: dość toksycznych podziałów - wzywał premier Mateusz Morawiecki.

15:58

Całą dobę patrole żołnierzy WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji - poinformował w piątek płk Marek Pietrzak rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Działania prowadzone są w ramach operacji "Silne Wsparcie".

15:58

W ostatnich dniach w jednej z grup cudzoziemców, która próbowała wedrzeć się siłowo na teren Polski, zidentyfikowano mężczyznę, posługującego się dokumentami wydanymi na obywatela Niderlandów - poinformował w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Człowiek ten nie był w stanie wyjaśnić, w jaki sposób i w jakim celu dostał się na Białoruś" - podał Żaryn. Meżczyzna nie był też w stanie wyjaśnić, "dlaczego bierze udział w próbie nielegalnego przekroczenia granicy" - zaznaczył rzecznik. Z informacji przekazanych przez Żaryna wynika, że "dokumenty były nowe, nie posiadały pieczątek świadczących o przekraczaniu jakiejkolwiek granicy".

15:57

Wokół centrum logistycznego, do którego Białorusini kierują migrantów przygotowywanych do ataków na granicę RP, powstaje prawdziwe miasteczko - napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn poinformował w piątek o centrum logistycznym na terenie Białorusi, do którego kierowani są migranci.

15:55

Do ośmiu lat więzienia grozi 26-letniemu obywatelowi Ukrainy podejrzanemu o organizowanie wspólnie z innymi osobami, nielegalnego przekroczenia granicy. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące - poinformowała w piątek Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Do zatrzymania 26-latka doszło 15 listopada br. w granicznym Gubinie w Lubuskiem. Został on zatrzymany w samochodzie osobowym wraz z czterema obywatelami Egiptu, nielegalnie przebywającymi na terenie Polski.

15:51
15:16

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi (GPK) informuje w piątek, że przekazał stronie polskiej wyjaśnienia na temat sytuacji obecnie panującej na granicy, w tym o działaniach na rzecz uregulowania sytuacji. Zapewniono, że nie ma zagrożenia dla polskich służb.

W czwartek strona polska zapowiedziała, że towarowe przejście kolejowe w Kuźnicy Białostockiej może zostać zamknięte, jeśli "nie dojdzie do poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze".

GPK otrzymał oficjalne pismo od strony polskiej, dotyczące jej zamiaru wstrzymania od 21 listopada ruchu towarowego na przejściu kolejowym w Kuźnicy - podał w piątek odpowiednik polskiej Straży Granicznej. Jak podano, w związku z tym skierowana została odpowiedź z "wyjaśnieniami dotyczącymi sytuacji w pobliżu przejścia drogowego Bruzgi (Kuźnica Białostocka po stronie polskiej)".

15:05

Biskupi zwracają się do rządzących, by skutecznie broniąc bezpieczeństwa granic, podjęli trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza i udzielenia mu koniecznego wsparcia – napisali biskupi w komunikacie po obradach 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

15:00

Białoruscy opozycjoniści Aleksander Milinkiewicz i Paweł Łatuszka są zgodni, że za kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy stoi Federacja Rosyjska. Obaj politycy byli gośćmi senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. Posiedzenie było poświęcone sytuacji na wschodnich krańcach naszego kraju.

Paweł Łatuszka wyraził solidarność z Polską i działaniami polskiego rządu w związku z kryzysem migracyjnym.

Posłuchaj
00:21 Łatuszka IAR 1.mp3 Paweł Łatuszka powiedział, że białoruski dyktator poprzez wywołanie kryzysu migracyjnego chce osiągnąć dwa cele (IAR)

Zdaniem Aleksandra Milinkiewicza, głównym graczem w sprawie kryzysu migracyjnego jest jednak Władimir Putin.

Posłuchaj
00:30 Milinkiewicz IAR 2.mp3 Białoruski opozycjonista tłumaczył, że rosyjski prezydent dąży do tego, aby Zachód zwrócił się do niego o pomoc (IAR)
14:45

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży poinformował, że według białoruskiej służby granicznej na obszarze przejścia w Kuźnicy "nie ma już migrantów stanowiących zagrożenie". Tamtejsze służby odpowiedziały na wczorajsze pismo polskiej Straży Granicznej.

14:20
Posłuchaj
00:55 5-osobowa rodzina SPEC Banach IAR.mp3 Pięcioosobowa rodzina z Iraku trafiła pod opiekę Straży Granicznej po wczorajszej próbie przejścia grupy migrantów przez granicę w okolicy Mielnika. Straż Graniczna podała, że wczoraj oraz w nocy granicę naszego państwa próbowano nielegalnie przekroczyć 255 razy. Relacja Witolda Banacha (IAR)
14:19

Podczas rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem, zarysowałem mu wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - dodał.

14:18

Ci spośród migrantów, którzy przejdą nielegalnie polską-białoruską granicę i potrzebują pomocy, otrzymują ją pod każdym względem, to zarówno pomoc humanitarna, jak i w zakresie ochrony zdrowia - powiedział prezydent Andrzej Duda.

14:16

Sytuacja Litwy, Polski i Łotwy na granicy z Białorusią oraz sytuacja na Białorusi były tematem spotkania w Wilnie wiceszefowej dyplomacji USA z ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem.

- Potępiamy podejmowane przez reżim Łukaszenki próby brutalnego i nieludzkiego organizowania nielegalnych przepływów migracyjnych przez granicę w celu odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od przerażających naruszeń popełnianych wobec Białorusinów - oświadczyła podsekretarz stanu USA podczas konferencji prasowej.

- Uznajemy obowiązek państwa litewskiego i innych krajów dotkniętych (kryzysem migracyjnym wywołanym przez Mińsk) w kwestii ochrony ich granic - podkreśliła Zeya.

14:14

W czwartek odbyła się zorganizowana przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel konferencja online z udziałem komisarza UNHCR i szefa IOM w sprawie pomocy humanitarnej dla migrantów, którzy przebywają na terytorium Białorusi - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Celem wideokonferencji było "omówienie sytuacji migracyjnej na Białorusi". Udział w niej wzięli Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi i dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Antonio Vitorino.

- Kanclerz podkreśliła ważną rolę UNHCR i IOM w opiece humanitarnej, ochronie, a także powrocie osób, które pozostają na Białorusi. Zadeklarowała wsparcie dla obu organizacji w efektywnej realizacji ich pracy - przekazał rzecznik.

14:12

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Przemyśla na Podkarpaciu dokonali dwóch zatrzymań łącznie czterech nielegalnych imigrantów. To dwóch Turków oraz Tadżyków, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy; chcieli dotrzeć do Niemiec.

13:55
Posłuchaj
00:57 NATO Merkel IAR Osiński SPEC.mp3 W Berlinie odbyło się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Norweski polityk oświadczył, że NATO jest gotowe do udzielenia państwom sojuszniczym "wszelkiego niezbędnego wsparcia" wobec kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
13:53

UE daje pieniądze na pomoc migrantom, bo kanclerz Niemiec Angela Merkel chce pokazać jakikolwiek sukces - ocenił w piątek poseł Konfederacji Robert Winnicki. Sukces, którego pragnie ustępująca kanclerz, "jest robiony kosztem przedłużenia kryzysu na polsko-białoruskiej granicy" - dodał.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeznaczyła 200 tys. euro na pomoc humanitarną dla Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), za której pośrednictwem środki trafią do migrantów na Białorusi. UE zabezpieczyła też dodatkowe 500 tys. euro na ten cel.

13:36

Wyraziłem prezydentowi Andrzejowi Dudzie naszą pełną solidarność i wsparcie na rzecz pokonania sytuacji na polsko-białoruskiej granicy; zapewniłem, że dla nas działania przywódców białoruskich są całkowicie nieakceptowalne - powiedział w piątek prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski.

- Jako sojusznicy w ramach NATO wymieniliśmy się informacjami i poglądami dotyczącymi ostatnich zajść na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem panu prezydentowi naszą pełną solidarność, ale także wsparcie na rzecz pokonania tej sytuacji - oświadczył Stewo Pendarowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Skopju.

- Zapewniłem, że dla nas - jako dla kraju - działania przywódców białoruskich, którzy aranżują ten kryzys humanitarny są całkowicie nieakceptowalne - dodał.

Prezydent Macedonii Północnej Stevo Pendarovski podczas spotkania z mediami w Pałacu Prezydenckim w Skopju. Fot. PAP/Radek Pietruszka Prezydent Macedonii Północnej Stevo Pendarovski podczas spotkania z mediami w Pałacu Prezydenckim w Skopju. Fot. PAP/Radek Pietruszka
13:31

Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Posłuchaj
00:23 Duda Macedonia IAR.mp3 Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Macedonii Północnej za wsparcie w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej (IAR)

Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Stewo Pendarowskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mediami w Pałacu Prezydenckim w Skopju. Fot. PAP/Radek Pietruszka Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mediami w Pałacu Prezydenckim w Skopju. Fot. PAP/Radek Pietruszka
13:26

Odnotowujemy intensyfikację prób przekroczenia granicy na odcinku województwa lubelskiego na Bugu. Granicę z Białorusią zabezpiecza obecnie około 15 tys. żołnierzy - poinformował podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych i UE wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

13:25
13:23

Czterech żołnierzy zostało rannych w czasie powstrzymywania próby siłowego przekroczenia granicy przez migrantów ostatniej doby - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dwóch żołnierzy zostało opatrzonych na miejscu, a pozostałych dwóch przewieziono do szpitala.

Posłuchaj
00:15 Skurkiewicz IAR 4 rannych.mp3 W. Skurkiewicz: szturm został odparty, ale w jego wyniku ranni zostali polscy żołnierze (IAR)
13:23

Obozowisko w Kuźnicy zostało opróżnione, zaś przebywający tam migranci zostali przewiezieniu do Centrum Logistycznego niedaleko przejścia granicznego w Bruzgach - poinformowała w piątek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

12:50
Posłuchaj
00:42 Estonia SPEC IAR.mp3 Estonia wyśle do Polski około stu żołnierzy, którzy pomogą na granicy polsko-białoruskiej - poinformował dziś estoński minister obrony Kalle Laanet. To odpowiedź Tallina na prośbę Warszawy o pomoc. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Estońska premier Kaja Kallas w tym tygodniu podkreślała, że sytuacja na granicach z Białorusią nie stanowi dla jej kraju bezpośredniego zagrożenia. Jednak Tallin zdecydował się na postawienie tymczasowej bariery z drutu kolczastego. W tym celu w ramach ćwiczeń wojskowych wezwano w środę około 1700 rezerwistów, którzy w ciągu tygodnia mają rozwinąć ogrodzenie o długości około 40 kilometrów.

12:45

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, poproszony w TVP World o komentarz na temat rozmowy telefonicznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką, przekazał, że strona polska została uprzedzona o zamiarze Merkel.

- Nie uważamy, by był to najbardziej odpowiedni sposób (rozwiązania tej sprawy), ponieważ przyjaciele i partnerzy powinni wspólnie dyskutować o problemach, szczególnie jeśli dotyczą one dwóch państw członkowskich najbardziej dotkniętych kryzysem na granicy - ocenił Rau.

12:43

Sytuacja na granicy nie wskazuje na to, że powinniśmy już teraz złożyć wniosek o zastosowanie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego - powiedział w opublikowanej w piątek w rozmowie z TVP World minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej szef polskiej dyplomacji podkreślił, że obecnie Polska najbardziej potrzebuje "szczerego i szerokiego poparcia politycznego każdego państwa członkowskiego NATO".

12:40

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził w czwartek późnym popołudniem żołnierzy pełniących służbę na terenie przy granicy z Białorusią w rejonie Szudziałowa (Podlaskie) - podało ministerstwo obrony.

MON podał, że minister chciał się bezpośrednio na miejscu zapoznać z warunkami socjalno-bytowymi żołnierzy na terenie przygranicznym. Służbę przy granicy pełnią tam żołnierze różnych jednostek.

Ministerstwo poinformowało w piątek krótko, że ocena warunków służby "wypadła dobrze"

12:12
Posłuchaj
00:54 Granica SPEC IAR.mp3 Kolejna niespokojna noc na polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna poinformowała o dwóch siłowych próbach przekroczenia granicy w ciągu ostatniej doby: w Dubiczach Cerkiewnych i w Mielniku. Obu próbom zapobieżono. W sumie doszło do 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy (IAR)
12:08

Rzecznik Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska powiedziała, że działania polskich służb mundurowych prowadzone w ostatnich tygodniach są skuteczne. Dowodem na to mają być między innymi dane o spadającej liczbie nielegalnych imigrantów przekazywane Polsce przez stronę niemiecką.

Posłuchaj
00:30 Michalska IAR 1.mp3 Podporucznik Anna Michalska poinformowała, że w ciągu miesiąca liczba tych osób zmniejszyła się kilkukrotnie (IAR)
Posłuchaj
00:16 Michalska IAR 2.mp3 Rzecznik SG: w ośrodkach dla cudzoziemców przebywa teraz 1849 osób (IAR)

Wczoraj Straż Graniczna odnotowała 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Tylko w tym miesiącu było 6300 takich prób, a od początku roku - ponad 35 tysięcy.

11:58

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że priorytetem polskiej dyplomacji jest powstrzymanie transportów, które przywożą ludzi na Białoruś. Zaznaczył, że drugim celem jest wspomaganie tych transportów, które zabierają cudzoziemców z Białorusi do ich państw.

Posłuchaj
00:21 Jasina IAR.mp3 Łukasz Jasina powiedział w TVP Info, że sukcesem jest blokada lotów z Taszkientu z Uzbekistanu (IAR)
11:55

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka omówili w piątek przez telefon sytuację na granicy Białorusi i UE - poinformowała służba prasowa prezydenta Rosji.

Jak podano w komunikacie, "kontynuowano rozmowę na temat sytuacji migracyjnej na granicy Białorusi z krajami UE". Obaj liderzy "podkreślili ważność nawiązania współpracy Mińska i UE w celu uregulowania problemu".

Z komunikatu wynika, że Łukaszenka poinformował Putina "o krokach podejmowanych przez Mińsk na rzecz deeskalacji kryzysu i udzieleniu pomocy humanitarnej migrantom", a także o rozmowie telefonicznej z "p.o. kanclerz Niemiec Angelą Merkel".

W komunikacie przekazano ponadto, że wyrażone zostało "poważne zaniepokojenie" działaniami polskiej strony, której liderzy Rosji i Białorusi zarzucili "niedopuszczalne i brutalne działania".

11:42

Podlaska policja udostępniła na Twitterze nagranie z opustoszałego obozowiska pod Kuźnicą przy granicy polsko-białoruskiej. Jak podała policja, to następstwo zdecydowanej postawy polskich służb.

11:40

W przyszłym tygodniu Senat zajmie się pilną nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej. W celu rozpatrzenia proponowanych przepisów na wtorek 23.11 zwołano wspólne posiedzenie komisji praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Dzień później nowelizacja ma trafić pod obrady izby.

Posłuchaj
00:23 Senat obrona IAR.mp3 Szef senackiej części klubu PiS Marek Martynowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ze względu na bezpieczeństwo Polski ustawa powinna zostać uchwalona jak najszybciej (IAR)
11:29

Szef ukraińskiego MSW proponuje budowę płotu na granicy z Białorusią i Rosją. Ma to związek z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Zdaniem władz w Kijowie tzw. kryzys migracyjny jest sztucznie kreowany przez Kreml.

Posłuchaj
00:54 Ukraina Buszko SPEC IAR.mp3 Ukraina chce zbudować płot na granicy z Białorusią i Rosją. Relacja Pawła Buszki (IAR)
11:00

Francuski ekspert ds. bezpieczeństwa Nicolas Tenzer stwierdził, że "na granicy polsko-białoruskiej reżim Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową". - Proszenie Putina o pomoc w rozwiązaniu kryzysu osłabia UE. Zarówno reżim Łukaszenki, jak i prezydent Putin chcą osłabić, a nawet zniszczyć UE - mówił.

- Prośba kanclerz Angeli Merkel o mediację Kremla w sprawie kryzysu granicznego to kompletny nonsens! Apelowanie do rosyjskiego reżimu o rozwiązanie sytuacji na Białorusi jest częścią klasycznego nonsensu dyplomatycznego - uważa Tenzer.

10:58

Nie wykluczamy, że Rosja celowo "przepuści" przez Białoruś na Ukrainę dużą liczbę nielegalnych migrantów - powiedział w piątek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Jak dodał, "kluczowym zadaniem" Ukrainy jest "powstrzymanie i zatrzymanie możliwego masowego potoku nielegalnych migrantów".

Minister zaapelował do parlamentu o wydzielenie środków w budżecie na przyszły rok na wyposażenie granicy Ukrainy z Białorusią i Rosją.

Zaznaczył, że parlament powinien być gotowy na wprowadzenie stanu wyjątkowego, ale obecnie nie ma takiej konieczności.

10:57

Generał Roman Polko odniósł się do interwencji żołnierzy wobec trzech fotoreporterów w Wiejkach koło Michałowa, poza strefą stanu wyjątkowego. - Jeżeli przy granicy ktoś się pojawia, niech się nie skrada, niech się nie czai - mówił w radiowej Jedynce były dowódca GROM.

Posłuchaj
00:26 Polko IAR 2.mp3 Gen. Roman Polko o zatrzymaniu reporterów w strefie przygranicznej (IAR)
10:50

Generał Roman Polko skrytykował słowa generała Mirosława Różańskiego o warunkach polskich żołnierzy służących na granicy polsko-białoruskiej. Według byłego dowódcy GROM, to wpisywanie się w narrację Wschodu.

Posłuchaj
00:19 Polko IAR.mp3 Gen. Roman Polko powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że wypowiedzi o problemach z wyżywieniem wojskowych są absurdalne, - jak dodał - szczególnie z ust człowieka, który zna rzeczywistość (IAR)

Gen. Mirosław Różański, były Dowódcy Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, sugerował we wtorek w Radiu Zet, że są problemy z wyżywieniem polskich żołnierzy. Twierdził, że pojawiają się sygnały o braku posiłków dla wojskowych.

10:22

Jak poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki, w czwartek w późnych godzinach popołudniowych "na wysokości placówki SG w Janowie Podlaskim funkcjonariusze oraz żołnierze udaremnili czterem emigrantom próbę nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi do Polski za pomocą łodzi pontonowej". Sienicki dodał, że osoby zostały zawrócone na Białoruś.

10:20

Wicemarszałek Sejmu i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski powiedział, że w przypadku zagrożenia ojczyzny politycy powinny się jednoczyć, bez względu na przynależność partyjną. W ten sposób odniósł się do głosowania w sprawie rządowej nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.

10:16
Posłuchaj
00:32 KGP IAR 2.mp3 Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk mówi, że budowane od 3 miesięcy tymczasowe ogrodzenie na granicy bardzo pomogło przy odpieraniu ataków ze strony białoruskiej. Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił, że funkcjonariusze są cały czas atakowani, jak w poniedziałek na zamkniętym przejściu w Kuźnicy (IAR)
10:15
Posłuchaj
00:17 KGP IAR 1.mp3 Komendant Główny Policji mówi, że obozowisko w Bruzgach praktycznie opustoszało, ale imigranci próbują przekraczać nielegalnie granicę polsko-białoruską w innych miejscach. Jarosław Szymczyk poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że do takiej próby doszło także w godzinach nocnych (IAR)
10:08

Uważam, że sankcje przynoszą efekty. Razem z UE pracujemy nad kolejnymi. Nie złagodzimy naszej presji dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów - powiedziała "Rzeczpospolitej" Robin Dunnigan z Departamentu Stanu USA.

10:06

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1792 zezwolenia na wjazd do strefy objętej ograniczeniami - przekazała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 1615 pozwoleń, a na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 177 pozwoleń - podała.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

10:02

Na wyjeździe z kraju funkcjonariusze w ciągu ostatnich 12 godzin odprawili 547 pojazdów ciężarowych, a w kolejce czeka około 230 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to 5 godzin - przekazał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

- 436 pojazdów wjechało na terytorium Polski, 400 pojazdów ciężarowych czeka do odprawy. Czas oczekiwania to około 10 godzin - dodał.

10:01

- Nadal podejmowane są próby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów. Oczywiście, obserwujemy, choćby dzięki naszym bezzałogowcom rozpoznawczym, ruchy bezpośrednio przy granicy grup migrantów - powiedział w TV Republika rzecznik Dowództwa WOT płk Marek Pietrzak.

- Widzimy, jak są one inspirowane albo jak one są nadzorowane przez funkcjonariuszy białoruskiej straży granicznej ewentualnie innych służb mundurowych białoruskich - zaznaczył.

09:56

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że brytyjscy żołnierze będą pomagali w budowie zapory na granicy z Białorusią. Do końca miesiąca do Polski ma przyjechać kompania wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii licząca od 100 do 150 żołnierzy.

09:56

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w Polskim Radiu 24, że migranci prawdopodobnie powrócą w pobliże przejścia w Kuźnicy. Wczoraj po południu większość cudzoziemców opuściła obozowisko.

09:55

Wczoraj Straż Graniczna odnotowała 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak piszą funkcjonariusze, dwie duże grupy próbowały siłowo przekroczyć granicę - jedna liczyła 500 migrantów, a druga - 50. "Osoby były agresywne" - czytamy we wpisie Straży Granicznej na Twitterze.

Posłuchaj
00:29 SG IAR 1.mp3 Do pierwszej akcji masowego przekroczenia granicy doszło wczoraj około 17:00 - powiedziała IAR ppor. Anna Michalska, rzecznik SG (IAR)

Funkcjonariusze wydali też 45 postanowień o opuszczeniu Polski.

Posłuchaj
00:27 SG IAR 2.mp3 Ppor. Michalska: w drugiej grupie migrantów znalazła się także kobieta w ciąży (IAR)
09:54

Generał Roman Polko ocenia, że stabilizacja na granicy polsko-białoruskiej może być pozorna. Były dowódca GROM mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że gdyby Polska zrezygnowała z ochrony wschodniej granicy, to na Białoruś docierałyby dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów.

09:53

Podlaska policja zatrzymała kolejne 3 osoby, które przewoziły nielegalnych migrantów. 

W Milejczycach policjanci zatrzymali auto na niemieckich tablicach rejestracyjnych, którym kierował obywatel Niemiec. W samochodzie było dwóch obywateli Iraku. Jeden był ukryty w schowku minivana, a drugi pod stertą ubrań. Drugi zatrzymany obywatel Niemiec przewoził pięciu Syryjczyków.

Obywatela Ukrainy zatrzymano w gminie Siemiatycze. Powiedział policjantowi że przewoził czterech obcokrajowców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP, lecz wysiedli z samochodu. Mężczyzna został zatrzymany, a jego samochód został odholowany na policyjny parking.

09:51

Komendant Straży Granicznej Tomasz Praga na polecenie ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego wystosował pismo do szefa białoruskiej straży granicznej z żądaniem usunięcia migrantów z rejonu przejścia granicznego w Kuźnicy do końca tygodnia. Poinformował o tym na twitterze wiceszef resortu spraw wewnętrznych Błażej Poboży.

Komendant Straży Granicznej zawiadamia swego białoruskiego odpowiednika, że jeśli migranci nie zostaną usunięci - Polska będzie zmuszona do zamknięcia towarowego przejścia kolejowego.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że zamknięcie przejścia kolejowego w Kuźnicy będzie kosztowne, ale - jak zaznaczył - Polska musi twardo bronić swoich interesów.

09:49

Uzbekistan to kolejne państwo, które wstrzymuje możliwość wylotu do białoruskiego Mińska dla obywateli państw Bliskiego Wschodu - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wcześniej na taki krok zdecydowali się między innymi turyjscy i syryjscy przewoźnicy.

Ograniczenia, na które powołuje się wiceszef MSZ, wprowadzono w Uzbekistanie od 17 listopada.

09:47

Irak pomoże w sprowadzeniu swoich obywateli do kraju - takie zapewnienie miał złożyć premier tego kraju w rozmowie z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. To właśnie z Iraku i irackiego Kurdystanu pochodzi najwięcej migrantów, którzy zostali przez białoruskie władze sprowadzeni do granicy z Polską.

Posłuchaj
00:49 Irak Cegła IAR.mp3 Irak deklaruje wsparcie Polski w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Premier Mustafa Kadhimi miał mówić w rozmowie z Mateuszem Morawieckim, że pomoże zarówno w powrocie swoich obywateli do domu jak i w rozwiązaniu kryzysu na granicy. Zapowiedział też, że nadal zawieszone będą bezpośrednie loty z Irbilu i Bagdadu do Mińska.


IAR/PAP/Twitter.com/jmo

Zobacz także

Zobacz także