more_horiz
Wiadomości

Premiera albumu Agnieszki Duczmal, laureatki Diamentowej Batuty. Gratulacje od marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:35
Agnieszka Duczmal została uhonorowana nagrodą Diamentowej Batuty. Przyznawana od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia nagroda trafiła w ręce artystki 14 listopada. Dziś odbędzie się premiera dwupłytowego albumu, zatytułowanego "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal", który powstał właśnie z tej okazji.
Agnieszka Duczmal otrzymała Diamentową Batutę jako pierwsza kobieta.
Agnieszka Duczmal otrzymała Diamentową Batutę jako pierwsza kobieta.Foto: Polskie Radio

Gratulację tegorocznej laureatce Diamentowej Batuty złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W liście gratulacyjnym Elżbieta Witek podkreśliła, że dokonania artystyczne Agnieszki Duczmal budzą szczególne uznanie i są niezwykle ważne dla polskiej kultury i dla ludzi wrażliwych na piękno muzyki. Marszałek Witek życzyła jednocześnie artystce osobistej pomyślności i dalszych spektakularnych sukcesów artystycznych.

Album zawiera dwa istotne nagrania - koncertowe i studyjne. W lutym 1978 roku, w finale IV Festiwalu Młodych, Agnieszka Duczmal zadyrygowała Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Rozpoczęła od Walca Mefisto - Franciszka Liszta. Drugą część wieczoru wypełniła I Symfonia g-moll op. 13 Piotra Czajkowskiego. Umieszczony na pierwszej płycie wydawnictwa koncert Agnieszki Duczmal w Filharmonii Narodowej stanowił zwieńczenie jej debiutanckiej drogi.

Na drugiej płycie znajdują się obszerne fragmenty - niemal całkowicie zapomnianej - opery Haendla "Sosarme". To pierwsze polskie nagranie, którego Agnieszka Duczmal dokonała ze swą Orkiestrą i znakomitymi solistami w dniach 25-30 listopada 1980 roku, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także:

Agnieszka Duczmal już w czasie studiów utworzyła Orkiestrę Kameralną, której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Orkiestra, przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, występuje od 1988 roku pod nazwą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".

Agnieszka Duczmal koncertowała między innymi z Marthą Argerich, Mischą Maisky,m, Henrykiem Szeryngiem.

Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Nagrała około 50 płyt dla wytwórni na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha, w transkrypcji Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną. Jest również laureatką licznych nagród - krajowych i międzynarodowych. 

ZOBACZ TAKŻE: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Andrzej Sułek o Diamentowej Batucie dla Agnieszki Duczmal


jb

Zobacz także

Zobacz także