more_horiz
Wiadomości

"Rozmowa o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski". Premier o spotkaniu z szefem OECD

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:00
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem z okazji 25-lecia przynależności Polski do tej organizacji. "Rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski" - przekazał szef rządu. 
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem CormannemFoto: Twitter/@PremierRP

"Spotkałem się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem. Polska jest jednym z liderów w wielu obszarach, w których OECD prowadzi statystyki - chociażby równości płac kobiet i mężczyzn. Rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski w kolejnych kwartałach" - przekazał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Poniedziałkowe spotkanie miało związek z 25. rocznicą przystąpienia Polski do OECD.

Polska w OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia. OECD współdziała także na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego oraz promuje rozwój handlu światowego.

Polska została przyjęta do organizacji w 1996 r., co wpłynęło m.in. na szersze otwarcie polskiej gospodarki oraz poprawę jej konkurencyjności i produktywności. "Dzięki OECD nastąpił także wzrost wymiany handlowej i kapitałowej z zagranicą" - podkreśliła KPRM w komunikacie.

Kryzys na granicy

Szef rządu we wpisie na Facebooku zaznaczył też, że na granicy polsko-białoruskiej żołnierze i Straż Graniczna dbają o nasze bezpieczeństwo, by państwo funkcjonowało normalnie, a wszyscy inni mogli bez przeszkód wypełniać swoje zawodowe obowiązki. "Jestem im za to ogromnie wdzięczny i po nocnej wizycie na granicy wróciłem do Warszawy podbudowany tym, co zobaczyłem, by ze zdwojoną energią zabrać się do pracy" - napisał premier.W niedzielę w nocy Mateusz Morawiecki udał się na spotkanie z funkcjonariuszami i żołnierzami na granicy z Białorusią. W okolicach Krynek odbyła się specjalna narada i Morawiecki odbierał raporty od funkcjonariuszy pracujących na miejscu.

- W sprawie kryzysu na granicy działamy bez przerwy i we wszystkich możliwych obszarach, bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia. I tak będzie aż do pomyślnego rozwiązania sytuacji - zapewnił w nocy premier.


Eskalacja napięcia

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Czytaj także:

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica - Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ostatni wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna. Niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

Obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

Zobacz także: Paweł Mucha w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także