more_horiz
Wiadomości

Sprawa GetBack. CBA zatrzymało kolejnych podejrzanych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 12:40
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 7 kolejnych osób w związku ze sprawą GetBack S.A.
Rozprawy mają być całodniowe, a sam proces ma rozpocząć się w styczniu 2022 roku
Rozprawy mają być całodniowe, a sam proces ma rozpocząć się w styczniu 2022 rokuFoto: Shutterstock.com

Wśród zatrzymanych są trzy kobiety i czterej mężczyźni. Oferowali oni klientom obligacje GetBack S.A., wprowadzając ich w błąd co do właściwości i bezpieczeństwa oferowanego produktu finansowego.

Działali na terenie województwa łódzkiego, gdzie łącznie sprzedali obligacje na kwotę ponad 12 milionów złotych. W wyniku ich działań poszkodowanych jest 70 osób.

Śledztwo

Zatrzymane osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Śledztwo w sprawie GetBack wszczęto w 2018 roku po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Spółka zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami i windykacją. Firma winna jest około 2,5 miliarda złotych klientom, którzy nabyli jej obligacje. W sprawie GetBack S.A. dotychczas zarzuty usłyszało 90 osób.

Zarzuty dotyczą między innymi oszustwa, nadużycia uprawnień i wyrządzenie Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Wśród podejrzanych są także osoby, które miały prowadzić działalność maklerską bez wymaganego zezwolenia.

***

W październiku 2020 roku w sprawie został skierowany pierwszy akt oskarżenia.

Proces ma ruszyć w styczniu 2022 roku. 15 października 2021 roku, Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o szczegółach procesu. Rozszerzony został skład orzekający, a pierwszą osobą, która zostanie przesłuchana będzie: Konrad K., były prezes zarządu GetBack. Rozprawy będą całodniowe, oznacza to, że będą mogły trwać nawet około 7-8 godzin.

Czytaj także:

Akt oskarżenia liczy 1200 stron, a akta zawierały 1600 tomów. Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw oszustwa, nadużycia udzielonych uprawnień, wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia, za co grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

as

Zobacz także

Zobacz także