more_horiz
Wiadomości

Premier w Zagrzebiu: nasze działania doprowadziły do praktycznego zatrzymania fali migrantów z Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 20:00
Premier Mateusz Morawiecki przebywa w Zagrzebiu, gdzie rozmawiał z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem. Wcześniej szef polskiego rządu w Budapeszcie spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem w Zagrzebiu
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem w ZagrzebiuFoto: PAP/Leszek Szymański

Polska dalej będzie prowadziła działania w kierunku deeskalacji tego napięcia i poszukiwania najlepszych możliwych rozwiązań. Nasze dotychczasowe działania dyplomatyczne już doprowadziły do tego, że dopływ nowych migrantów z Bliskiego Wschodu na dzień dzisiejszy został praktycznie zatrzymany - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej z Andrejem Plenkoviviem konferencji prasowej.

Posłuchaj
00:53 Premier Zagrzeb IAR Spec.mp3 Chorwacja zapewnia o wsparciu Polski wobec kryzysu granicznego z Białorusią. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Premier podziękował szefowi chorwackiego rządu za wsparcie polskich inicjatyw, m.in. Inicjatywy Trójmorza, oraz za obecność chorwackich żołnierzy w ramach sił międzynarodowych na polskiej ziemi. - Przed laty na fali entuzjazmu mogliśmy przypuszczać, że suwerenność, dobrobyt to jest droga tylko w jedną stronę i nie będą nigdy zakłócone. Dziś niestety widzimy, że trzeba ich bronić, trzeba się konsolidować, trzeba koncentrować się na głównych priorytetach i to jest to, co robimy razem z naszymi sojusznikami - zaznaczył Morawiecki.

Według premiera "przyszedł dziś czas, by Europa od Sztokholmu po Zagrzeb, od Warszawy po Lizbonę koncentrowała się rzeczywiście na tym, co dziś jest najważniejsze - zapewnienie rozwoju gospodarczego, wzrostu, dobrobytu, stabilności, pokoju, także pokoju na naszych granicach". - Za to, że razem z Chorwacją jesteśmy "na tej samej długości fali", bardzo serdecznie dziękuję - powiedział.

"Obecny kryzys migracyjny to tylko jeden z elementów próby destabilizacji sytuacji w Europie"

Szef polskiego rządu po raz kolejny podkreślał, że na pograniczu z Białorusią mamy do czynienia z "używaniem ludzi w sposób intencjonalny" przez reżim Alaksandra Łukaszenki, aby wywołać "głęboką destabilizację w tej części Europy". Ale - jak przekonywał - obecny kryzys migracyjny to tylko jeden z elementów próby destabilizacji sytuacji w Europie. - Drugim elementem są działania koncentrujące wojska rosyjskie wokół Ukrainy, w obwodzie Kaliningradzkim i innych miejscach. Trzecim elementem jest kryzys energetyczny wywołany przez bardzo wysokie ceny ETS i manipulowanie ceną gazu przez Gazprom i Rosją - wskazał premier.

Posłuchaj
00:29 Premier IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki podkreślił szerszy, geopolityczny aspekt obecnej sytuacji i zwracał uwagę na działania Rosji (IAR)

Czwarta kwestia - dodał Morawiecki - to rosyjska dezinformacja i propaganda, które we wzmożony sposób działają w kilku kwestiach, m.in. pandemii COVID-19. Według niego są także działania propagandowe Rosji, które "mają nas skłócić w ramach UE". - Aby wzmocnić Unię Europejską, to drugie płuco, jak mówił nasz wielki rodak Jan Paweł II, budujemy, razem z Chorwacją i kilkoma innym państwami, tak zwany wymiar Trójmorza po to, aby infrastruktura północ-południe - gazowa, energetyczna droga - tworzyła nowe perspektywy rozwoju dla Chorwacji, dla Polski i dla państw się tutaj znajdujących - zaznaczył premier.

Przypomniał, że w tym celu Polska wspiera wysiłki Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, aby dołączyć do strefy Schengen.

Posłuchaj
00:29 Słoweniec IAR.mp3 Premier Chorwacji Andrej Plenković: wyraziliśmy wsparcie dla Polski, jeśli chodzi o walkę na zewnętrznej granicy UE i NATO ze zorganizowaną, nielegalną działalnością Białorusi, by zdestabilizować Polskę oraz Litwę i Łotwę. Zdajemy sobie sprawę z kwestii nielegalnej migracji, migranci napływają do nas z terytorium Bośni i Hercegowiny (IAR)

Premier odbywa wiele spotkań

Wcześniej we wtorek Mateusz Morawiecki odwiedził Budapeszt, gdzie odbyło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

W niedzielę premier odwiedził Estonię, Litwę oraz Łotwę, gdzie odbył spotkania z szefami rządów tych krajów: Kają Kallas, Ingridą Szimonyte i Artursem Kriszjanisem Karinszem.

Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji na granicach z Białorusią oraz koordynacji wspólnych działań państw Unii Europejskiej. Morawiecki rozmawiał niedawno również z premierem Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu na temat migracji.

Kryzys na granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne.

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

mg, jmo

Zobacz także

Zobacz także