more_horiz
Wiadomości

Narada sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy. W BBN będą prezydent i premier

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:17
Dziś odbędzie się kolejne spotkanie sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Po południu prezydent w Brukseli spotka się z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO.
Funkcjonariuszy Straży Granicznej a granicy wspierają m.in. żołnierze WOT
Funkcjonariuszy Straży Granicznej a granicy wspierają m.in. żołnierze WOTFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

O spotkaniu polskiego prezydenta z sekretarzem generalnym NATO poinformowało w środę po południu biuro prasowe NATO. Do rozmowy dojdzie w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli; około godziny 14.15 jest zaplanowana konferencja prasowa z udziałem Jensa Stoltenberga i Andrzeja Dudy.

Według szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota tematami rozmowy będą bezpieczeństwo międzynarodowe i sytuacja na wschodniej granicy Polski.

Narada w BBN

- Przed wylotem odbędzie się cykliczne spotkanie rządowego sztabu kryzysowego w siedzibie BBN - poinformował również prezydencki minister. Jak podkreślił, w spotkaniu weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Będzie to kolejna narada w BBN ws. sytuacji na granicy; w ubiegłotygodniowym spotkaniu udział wzięli - oprócz prezydenta i premiera - również szefowie resortów, służb oraz Sił Zbrojnych.

Kryzys migracyjny

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

Czytaj więcej
1200 imigranci granica pap (3).jpg
"Miałem wrażenie, że to było zaplanowane". Dziennikarz BBC o szturmie migrantów na granicę

Pomoc z NATO

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Łukaszenki.

Poinformował też, że z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.

fc

Zobacz także

Zobacz także