more_horiz
Wiadomości

Bardzo dobry wynik Zjednoczonej Prawicy, pięć ugrupowań w Sejmie. Zobacz nowy sondaż poparcia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:57
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę to w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań - wynika z najnowszego sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Wojciech Szarama: największe emocje będą po spotkaniu w Sejmie.
Wojciech Szarama: największe emocje będą po spotkaniu w Sejmie. Foto: Twitter

Ankietowani zostali zapytani o to "na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyłyby się w najbliższą niedzielę?".

Według sondażu na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 39 procent badanych. To spadek o 2 punkty procentowe względem poprzedniego sondażu. Mimo nieznacznej zmiany koalicja, której przewodniczy Jarosław Kaczyński, nadal jest liderem sondaży.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska. Na to ugrupowanie zagłosowałoby 25 proc. ankietowanych. To wzrost o 2 punkty.

Trzecią siłą w parlamencie - według sondażu - byłoby ugrupowanie Szymona Hołownii. Polska 2050 może cieszyć się poparciem na poziomie 13 procent. Jest to ten sam wynik względem poprzedniego badania.

W parlamencie zasiedliby jeszcze posłowie Konfederacji, na którą swój głos oddałoby 10 proc. respondentów. To spadek o 1 punkt procentowy.

Z kolei wzrost o 1 proc. zanotowała Lewica, która byłaby ostatnią partią, która weszłoby do Sejmu. To ugrupowanie cieszy się poparciem w wysokości 8 procent.

Ugrupowania poza Sejmem

Wymaganych 5 procent, niezbędnych do wejścia do parlamentu, nie uzyskałyby 3 ugrupowania, które obecnie zasiadają w ławach poselskich. Są to: Kukiz'15, PSL i Porozumienie Jarosława Gowina. Wszystkie mogą liczyć na jednoprocentowe poparcie.

2 proc. badanych wybrało odpowiedź "inne ugrupowanie".

Frekwencja

Według sondażu do urn udałoby się 60 proc. badanych. Jest to spadek o 2 pkt.

***

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1079 osób w dniach od 19 do 22 listopada 2021 roku.

Czytaj także:

wPolityce.pl/bf

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także