more_horiz
Wiadomości

Premier: Europie grozi dziś wiele kryzysów. Naszym priorytetem musi być jedność

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 02:29
"Naszym najwyższym priorytetem musi być jedność poprzez wzajemne zrozumienie i skupienie się na walce z nadchodzącymi wyzwaniami" - podkreślił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, wyliczając zagrożenia, z jakimi obecnie zmaga się Europa.
Premier podsumował spotkanie z Angelą Merkel i Olafem Scholzem
Premier podsumował spotkanie z Angelą Merkel i Olafem Scholzem Foto: PAP/Marcin Obara

Mateusz Morawiecki złożył w czwartek wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza. "Moje dzisiejsze spotkanie z ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem jest niezwykle istotne w kontekście kontynuowania budowy dobrych relacji między naszymi państwami, również w kontekście zakończenia pracy Angeli Merkel na stanowisku Kanclerz Niemiec" - napisał premier na Facebooku.

"Rozmawialiśmy na temat agresywnych działań naszych wschodnich sąsiadów oraz zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa. Nasze stanowisko spotkało się ze zrozumieniem strony niemieckiej" - podkreślił we wpisie szef rządu. 

Europa wobec szeregu wyzwań

Premier podsumował spotkanie także na Twitterze. Poinformował, że wspólnie z Angelą Merkel i Olafem Scholzem potwierdzili "chęć głębokiej współpracy". "Europie grozi wiele kryzysów. Białoruś, kryzys energetyczny, manipulacje gazowe, post-COVID, kampanie fake newsowe. Dlatego naszym najwyższym priorytetem musi być jedność poprzez wzajemne zrozumienie i skupienie się na walce z nadchodzącymi wyzwaniami" - zwrócił uwagę.

Czwartkowa wizyta premiera Morawieckiego w Berlinie wpisuje się w rozpoczętą w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi przywódcami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W piątek spotka się w Londynie z szefem rządu Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Oprócz tematu wiodącego poruszona ma zostać również kwestia cen energii.

Zobacz także: Jarosław Sellin w "24 - pytaniach"

kp

Zobacz także

Zobacz także