more_horiz
Wiadomości

Omikron w Polsce? Rzecznik MZ przedstawił najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 12:13
- Nie mamy potwierdzonego w Polsce żadnego przypadku zakażenia wariantem koronawirusa Omikron - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że badane są dwie próbki, w których podejrzewana jest ta mutacja.
W Polsce badane są dwie próbki, w których podejrzewana jest obecność wariantu Omikron
W Polsce badane są dwie próbki, w których podejrzewana jest obecność wariantu OmikronFoto: alexkorobov2019/Shutterstock

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia 1 grudnia na briefingu mówił m.in. nowym wariancie koronawirusa SARS-CoV-2, nazwanym Omikron.

- Nie mamy na dzień dzisiejszy w Polsce żadnego przypadku nowej mutacji. Obecnie sekwencjonowane są dwie próbki pobrane od pacjentów zakażonych wirusem. Są to dwie próbki, w których podejrzewamy, że może to być ta mutacja, ale są to na razie tylko podejrzenia - poinformował rzecznik MZ.

- W ciągu najbliższych, zapewne 48 godzin będziemy znali już wyniki sekwencjonowania. Pamiętajmy, że sekwencjonowanie jest to trochę dłuższy proces niż samo potwierdzenie obecności wirusa w organizmie - zaznaczył Andrusiewicz. 

Ekspansja Omikrona

Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon dzień wcześniej mówiła, że w UE jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Przypadki te stwierdzono w dziesięciu krajach. Infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

Jak wskazują eksperci, nowy wariant może cechować się dużą zaraźliwością.

- W Afryce zaobserwowano nagły wzrost zachorowań, podobne zjawisko nastąpiło po wariantach Alfa i Delta, to wskazuje na większą zaraźliwość mutanta, który wypiera poprzednią mutację - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Ulepszone szczepionki

Firmy farmaceutyczne, których szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 są teraz w użyciu w Polsce, są w trakcie opracowywania nowego preparatu uwzględniającego najnowszy szczep koronawirusa.

Dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu COVID-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.

fc

Zobacz także

Zobacz także