more_horiz
Wiadomości

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Od nowego roku dodatkowe świadczenie na drugie i kolejne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:53
Rodzinny kapitał opiekuńczy wchodzi w życie od nowego roku. Oznacza to, że na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.
Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwał Rodzinny Kapitał OpiekuńczyFoto: Jelena Zelen/shutterstock

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Oznacza to, że od nowego roku świadczenie będzie przysługiwało rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Pieniądze będą wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objęte ok. 110 tys. dzieci.

Zwiększone zostaną także nakłady na program "Maluch plus", czyli wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju – zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach. Obecny budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to 1,5 mld zł rocznie.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także