more_horiz
Wiadomości

Wariant omikron w Polsce? Minister Zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 09:45
Jak wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach "nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron rozprzestrzenia się w Europie". - Nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce - przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski przekazał, że nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce
Adam Niedzielski przekazał, że "nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce"Foto: shutterstock/ Gorodenkoff

- Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce - powiedział Adam Niedzielski w Polsat News.

"Wirus nie zna granic"

Minister zdrowia zaznaczył, że "my oczywiście możemy robić zabiegi takie jak uszczelnianie granic, jak bardziej taka wzmocniona działalność sanepidu pod kątem szukania w wywiadach takich informacji wskazujących na ryzyko, ale wirus nie zna granic". - Jeżeli nie drogą powietrzną, to jakoś pośrednio drogą kołową się przedostanie - powiedział.

Szef MZ ocenił, że omikron jest "game changerem", który zmienia prognozy co do przebiegu pandemii. Zaznaczył jednak, że obecnie nie można jeszcze mówić, że ten wariant jest bardziej zakaźny. Jak wyjaśnił "to są informacje, które są hipotezami, które wymagają potwierdzenia".

Gdzie został wykryty omikron? 

Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery omikron. Wariant B.1.1529 został wykryty w listopadzie w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że nie jest jeszcze jasne, czy nowy wariant koronawirusa omikron rozprzestrzenia się szybciej niż wcześniej znane warianty ani czy zakażenie nim prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19.

Badania GIS

W związku z wykrytym w państwach południowej Afryki nowym wariantem koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie z RPA.

Czytaj również:

Zobacz także: Waldemar Kraska: mamy ponad 27 tys. nowych zakażeń, zaczynamy widzieć stabilizację

nt

Zobacz także

Zobacz także