more_horiz
Wiadomości

Wariant omikron w Polsce? Najnowsze informacje resortu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:51
- W Polsce nadal nie mamy wykrytego wariantu omikron. 6 kolejnych próbek jest badanych pod tym kątem - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.  
W Polsce nadal nie mamy wykrytego wariantu omikron - przekazał rzecznik MZ
W Polsce nadal nie mamy wykrytego wariantu omikron - przekazał rzecznik MZFoto: TomaszKudala/Shutterstock

- Nadal nie mamy wykrytego w Polsce wariantu omikron. Dwie pierwsze zbadane próbki sekwencjonowane w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznym na Pomorzu i na Śląsku wykazały obecność wirusa w wariancie delta, a nie omikronu - powiedział Wojciech Andrusiewicz. 

Zaznaczył, że obecnie do sekwencjonowania przekazano pięć kolejnych próbek, a jedna jest już sekwencjonowana.

- W sumie mamy sześć próbek z podejrzeniem wystąpienia wariantu omikron. Na bieżąco informacje od naszych partnerów z Unii Europejskiej, gdzie odbywały się loty, m.in. z Kapsztadu, i to często z tych lotów występują podejrzenia, czy to w Niemczech, czy z Holandii. Potem te informacje na bieżąco są przekazywane do międzynarodowego systemu informacyjnego, z którego Polska czerpie informacje - wyjaśnił.

Zapewnił, że resort dociera do osób, które podróżowały z krajów południowoafrykańskich i przesiadały się w Europie.

Omkron na świecie

Ocenia się, że nowy wariant wirusa jest już obecny w co najmniej kilkunastu krajach na świecie, w tym w państwach Europy, Azji, Afryki, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Australii. Południowoafrykańscy naukowcy, którzy badają wykrytą tam odmianę, twierdzą, że może ona być bardziej zakaźna, a ryzyko zakażenia u ozdrowieńców może być trzykrotnie wyższe niż przy wariancie Delta.

Przedstawiciele Unii Europejskiej prognozują, że w ciągu kilku miesięcy omikron może stanowić ponad połowę wszystkich zakażeń w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto minionej doby prawie 54 tysiące nowych przypadków SARS-CoV-2, a w Hiszpanii 14 tysięcy. To najwięcej od kilku miesięcy.

"Dwa bardzo podejrzane przypadki"

Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- My oczywiście możemy robić zabiegi takie jak uszczelnianie granic, jak bardziej taka wzmocniona działalność sanepidu pod kątem szukania w wywiadach takich informacji wskazujących na ryzyko, ale wirus nie zna granic. Jeżeli nie drogą powietrzną, to jakoś pośrednio drogą kołową się przedostanie - zaznaczył.

Szef MZ ocenił, że omikron jest "game changerem", który zmienia prognozy co do przebiegu pandemii. Zaznaczył jednak, że obecnie nie można jeszcze mówić, że ten wariant jest bardziej zakaźny. - To są informacje, które są hipotezami, które wymagają potwierdzenia - powiedział.

Wykrycie nowej mutacji

Wariant B.1.1529 został wykryty w listopadzie w Botswanie. Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że nie jest jeszcze jasne, czy nowy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż wcześniej znane warianty ani czy zakażenie nim prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19.

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także