more_horiz
Wiadomości

Szczepienia dla osób dorosłych będą obowiązkowe? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:10
- Powinna być dobrowolność. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne, ale czy akurat przymus szczepień - zastanawiałbym się nad tym - tak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odniósł się do projektu Lewicy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
Waldemar Kraska o projekcie obowiązkowych szczepień: uważam, że powinna być dobrowolność
Waldemar Kraska o projekcie obowiązkowych szczepień: uważam, że powinna być dobrowolnośćFoto: Adam Chelstowski/Forum

Waldemar Kraska pytany w TVP1 o wariant omikron koronawirusa stwierdził, że "mamy za mało danych, żeby mówić, czy ta nowa mutacja będzie zagrażała pojawieniu się groźniejszych fal". - Być może tak się stanie, dlatego trzeba się przygotowywać na ewentualne nowe zakażenia - dodał.

Według wiceszefa resortu zdrowia "informacje, które otrzymujemy głównie z RPA, czyli kraju, gdzie po raz pierwszy wykryto mutację, są dość optymistyczne".

Obowiązkowe szczepienia dla osób dorosłych

Waldemar Kraska był także pytany o ewentualne wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, w kontekście projektu zaproponowanego przez Lewicę. Ugrupowanie przedstawiło w niedzielę projekt ustawy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych; osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny. Liderzy partii zaapelowali do innych formacji o poparcie tego rozwiązania.

- Od początku pandemii uważam, że jednak powinna być dobrowolność, że każdy powinien decydować o swoim życiu i zdrowiu. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne. Ale czy akurat przymus szczepień, zastanawiałbym się nad tym - stwierdził wiceszef MZ.

Przekazał, że rząd może rozważyć "przymusowe szczepienia pewnych grup zawodowych, mówimy tu o personelu medycznym". - Nowe dane, jakie mamy, to poziom wyszczepienia lekarzy na poziomie 92 proc., a 81 proc. pielęgniarek. Tu jeszcze możemy uzyskać lepszą odporność - mówił Waldemar Kraska.

"Życzę, żebyśmy spotykali się na święta jako osoby zaszczepione"

Wiceminister zdrowia przekazał, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 8-9 grudnia będzie procedowany projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, dzięki któremu pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne.

Posłuchaj
00:14 11438419_1.mp3 Waldemar Kraska: pandemia osiągnęła pewną stabilizację (IAR) 

Waldemar Kraska był też pytany o sugestie resortu zdrowia przed świętami Bożego Narodzenia. Przed rokiem przedstawiciele rządu, Ministerstwa Zdrowia apelowali o to, żeby ograniczyć wyjazdy na Święta Bożego Narodzenia i spotykać się tylko w gronie najbliższych kilku osób.

Myślę, że najważniejsze to jest zaszczepić się. Wtedy te święta na pewno będą cieplejsze, bezpieczniejsze. Tego wszystkim Polakom życzę, żebyśmy spotykali się na święta jako osoby zaszczepione - powiedział wiceszef MZ.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także