more_horiz
Wiadomości

Święta i wariant omikron. Premier: rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 12:23
- Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że rząd "będzie wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień". - Rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - dodał. 
W najbliższych dniach przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron - poinformował Mateusz Morawiecki
W najbliższych dniach przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron - poinformował Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier był pytany podczas konferencji prasowej o wariant omikron koronawirusa i o to, czy toczą się rozmowy o ewentualnych "paszportach covidowych".

- We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet obostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - powiedział Mateusz Morawiecki. Według niego "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

Decyzja ws. obowiązku szczepień

Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". - Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu obostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce - podkreślił.

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Omikron już w Polsce?

W Polsce na razie nie wykryto wariantu omikron. - Dwie pierwsze zbadane próbki sekwencjonowane w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznym na Pomorzu i na Śląsku wykazały obecność wirusa w wariancie delta, a nie omikronu - mówił w zeszłym tygodniu Wojciech Andrusiewicz. 

Informacje o dotarciu nowej mutacji do Polski zdementował też Adam Niedzielski. - Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce - powiedział Adam Niedzielski.

Posłuchaj
00:20 11438911_2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: sprawy przedstawiają się niedobrze. Jest dużo zgonów, przede wszystkim wśród osób niezaszczepionych (IAR)

Nowy wariant na świecie

Ocenia się, że nowy wariant wirusa jest już obecny w co najmniej kilkunastu krajach na świecie, w tym w państwach Europy, Azji, Afryki, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Australii. Południowoafrykańscy naukowcy, którzy badają wykrytą tam odmianę, twierdzą, że może ona być bardziej zakaźna, a ryzyko zakażenia u ozdrowieńców może być trzykrotnie wyższe niż przy wariancie delta.

Przedstawiciele Unii Europejskiej prognozują, że w ciągu kilku miesięcy omikron może stanowić ponad połowę wszystkich zakażeń w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto minionej doby prawie 54 tysiące nowych przypadków SARS-CoV-2, a w Hiszpanii 14 tysięcy. To najwięcej od kilku miesięcy.

Zobacz także: Robert Telus w "24 pytaniach"

kp

Zobacz także

Zobacz także