more_horiz
Wiadomości

MEiN zapowiada zmiany w Karcie Nauczyciela. Padł konkretny termin

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:05
- Przed końcem roku resort zaprezentuje projekt zmian w Karcie Nauczyciela - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. 
MEiN: przed końcem roku resort zaprezentuje projekt zmian w Karcie Nauczyciela.
MEiN: przed końcem roku resort zaprezentuje projekt zmian w Karcie Nauczyciela.Foto: TT @MEIN_GOV_PL

W środę minister Przemysław Czarnek wraz z wiceministrem Dariuszem Piontkowskim rozmawiali z przedstawicielami samorządów na temat zmian w statusie zawodowym nauczycieli. Dzień wcześniej szef resortu edukacji spotkał się z oświatowymi związkami zawodowymi.

Założenia zmian przedstawionych przez Przemysława Czarnka w październiku to między innymi wyższe wynagrodzenie, zwiększenie pensum i więcej czasu poświęconego dzieciom, kosztem odbiurokratyzowania zawodu.

Zmiany w Karcie Nauczyciela jeszcze przed końcem roku

Jak powiedział po dzisiejszym spotkaniu wiceminister Dariusz Piontkowski, prace nad ustawą nabierają kształtu.

- My musimy już finalizować projekty ustaw. Dziś pan minister Czarnek zapowiedział, że wstępne projekty ustawy przed końcem roku kalendarzowego powinny być pokazane, tak, aby przejść z dyskusji ogólnej na szczegóły - wskazał.

- Często te rozwiązania szczegółowe budzić mogą budzić jeszcze jakieś wątpliwości. Tam będą możliwe korekty - dodał Dariusz Piontkowski.

"Zespół roboczy"

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich powiedział z kolei, że chce stworzenia zespołu roboczego, który będzie szczegółowo zajmował się zmianami.

- Poprosiłem pana ministra, żeby w tej sprawie pracować w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu w taki trochę inny sposób. Żebyśmy mogli się na roboczo nad tą regulacją spotykać. Bo ona będzie miała na pewno mnóstwo uwag, żebyśmy mogli czytać artykuł po artykule i powołać zespół roboczy, który przygotuje opinię - dodał Marek Wójcik.

Minister edukacji i nauki zapowiedział, że chce jak najszybciej osiągnąć porozumienie ze związkami zawodowymi i samorządowcami, aby nauczycieli otrzymali podwyżki od nowego roku szkolnego.

Posłuchaj
00:18 11443441_1.mp3 Dariusz Piontkowski: przed końcem roku projekt ustawy zmieniającej status zawodowy nauczycieli (IAR)
Posłuchaj
00:18 11443441_2.mp3 Marek Wójcik o stworzeniu zespołu roboczego, który będzie szczegółowo zajmował się zmianami (IAR) 

Czytaj także:

jb

Zobacz także

Zobacz także