more_horiz
Wiadomości

Trzeba "wypracować konsensus". Szef MEiN o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 09:54
- Nie stać nas na to, żeby część nauczycieli straciła pracę w szkole, musimy wypracować odpowiedni konsensus - powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o obowiązkowe szczepienia nauczycieli.
Przemysław Czarnek o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli: nie stać nas na problemy kadrowe w szkołach
Przemysław Czarnek o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli: nie stać nas na problemy kadrowe w szkołachFoto: PAP/Rafał Guz

- Nauczyciele to w ponad 80 procentach osoby zaszczepione – przypomniał szef MEiN. Dopytywany, że to oznacza, że co piąty nauczyciel zaszczepiony nie jest, Czarnek powiedział, że "mniej niż co piąty, ponieważ jest to ok. 19 proc.". - Wolę patrzeć, że cztery na pięć osób są zaszczepione – dodał.

Zapowiedział, że w kwestii obowiązkowych szczepień będzie dyskutował z ministrem Adamem Niedzielskim oraz w ramach rządu. - Nie jestem entuzjastą przymusowych szczepień, a już w ogóle nie jestem entuzjastą, żeby przymuszać tylko niektóre grupy i zawody do szczepień – mówił.

Wyjaśnił, że "nas nie stać ewentualnie na to, żeby 19 proc. albo nawet 15 proc., jeśli część zechce się zaszczepić, nauczycieli straciło pracę w szkole". - Musimy wypracować odpowiedni konsensus w tej kwestii – zapowiedział.

Obostrzenia

Od 1 marca rząd chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Od 15 grudnia, z wyjątkiem 31.12 i 1.01, będą zamknięte dyskoteki i kluby. Z 50 do 30 proc. zostanie zmniejszony limit miejsc m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach.

PEŁNA LISTA OBOSTRZEŃ

Od 15 grudnia: 

  • obniżenie limitów z 50 do 30 proc. w restauracjach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych (zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę);
  • zakaz konsumpcji w kinach;
  • zamknięcie dyskotek, klubów i obiektów udostępniających miejsca do tańczenia; 
  • ograniczenie limitu w transporcie zbiorowym do 75 proc.;
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 (bez względu na posiadany certyfikat covidowy);
  • wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą wykonać test na COVID-19 (nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem; test PCR lub antygentowy).

W kolejnych terminach:

  • od 20 grudnia do 9 stycznia zdalna nauka w szkołach podstawowych i średnich;
  • 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności w lokalach zamkniętych do 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych);
  • od 1 marca możliwy obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także